Alerjik rinitli hastalarda flutikazon propiyonatın tek başına, levosetrizin veya montelukast ile birlikte kullanımlarının tedavi üzerine etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of effectivenesses on treatment of fluticasone propionate alone and in combination with levocetirizine or montelukast in patients with allergic rhinitis
  1. Tez No: 294228
  2. Yazar: HASAN KARABIÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY BAYAR MULUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmanın amacı, alerjik rinitli hastalarda sadece intranazal kortikosteroid kullanımının ve buna Histamin 1 (H1) veya lökotrien antagonisti eklenerek uygulanan tedavi modellerinin etkinliklerini araştırmaktır.Alerjik rinitli 60 erişkin hasta randomize olarak 3 gruba ayrılmıştır. Altı hafta süre ile Grup I'deki 20 hastaya flutikazon propionat (FP) nazal sprey 400 ?g/gün, Grup II'deki 20 hastaya FP (400 ?g/gün) + levosetirizin (LS) (5 mg/gün) ve Grup III'deki 20 hastaya FP (400 ?g/gün)+ montelukast (ML) (10 mg/gün) tedavisi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the the effectiveness of treatment models of intranasal corticosteroid usage alone or combining with Histamine 1 (H1) or with leukotriene antagonists in the patients with allergic rhinitis.60 patients with allergic rhinitis were randomizely divided into three groups. For a period of six weeks, Fluticasone propionate (FP) nasal spray was prescribed to 20 patients in group I with the dosage of 400 ?g/day, FP (400 ?g/day) + levocetirizine (LS) (5mg/day) was prescribed to 20 patients in group II, FP (400 ?g/day) + montelukast (ML) (10mg/day) was prescribed to 20 patients in group III.