Startle epilepsi ve juvenil myoklonik epilepsi hastalarında transkranial magnetik stimulasyon kullanılarak motor eşik değerlerinin ve kortikal eksitabilite farklılıkların araştırılması
Startle epilepsi ve juvenil myoklonik epilepsi hastalarinda transkranial magnetik stimulasyon kullanilarak motor eşik değerlerinin ve kortikal eksitabilite farkliliklarin araştirilmasi
  1. Tez No: 294237
  2. Yazar: AYÇA ACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURCU UĞUREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Biz bu çalışmada single pulse TMS ve pair pulse TMS tekniklerini kullanarak startleepilepsi, juvenil myoklonik epilepsi ( JME ) hastalarında ve sağlıklı olgularda motor eşikdeğerlerini ve kortikal eksitabilite farklılığını araştırdık.Materyal-Metod: Startle epilepsi tanısı almış 4 ( 3 erkek , 1 kadın), JME tanısı almış 9 ( 6erkek, 3 kadın) hasta ve 10 sağlıklı gönüllü (9 erkek, 1 kadın) çalışmaya dahil edildi; çalışmayakatılan tüm bireyler çalışma konusunda bilgilendirildi ve yazılı onayları alındı. Transkranialmagnetik stimulasyon (TMS) kullanılarak motor eşik (ME) değerleri, SICI (short intrakortikalinhibisyon ), LICI (long intracortikal inhibisyon) ve İCF (intrakortikal fasilitasyon)değerlendirilerek farklılıkları araştırıldı.Bulgular: Kontrol grubunun motor eşik ortalamaları Startle ve JME Gruplarından istatistikselolarak anlamlı derecede düşük bulundu (p=0,004, p=0,002), startle ve JME grupları arasındaistatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmedi (p=0,163). Startle Grubu, JME grubu vekontrol grubu stimulasyon şiddeti ortalamaları açısından karşılaştırıldı, kontrol grubununstimulasyon şiddeti ortalamaları startle ve JME gruplarından istatistiksel olarak anlamlı derecededüşük bulundu (p=0,004, p=0,002), startle grubunun stimulasyon şiddeti ortalamaları JMEgrubundan istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu (p=0,005). Gruplar arasındaSICI, LICI ve ICF farklılığı gözlenmedi.Sonuç: Startle epilepsi ve JME hastalarında normallere göre motor eşiğin yüksek bulunmasıantiepileptik tedavi kullanılmasına bağlandı ve bu literatür bilgisi ile uyumluydu. Startle epilepsihastalarında stimulasyon şiddeti JME ve kontrol grubuna göre daha yüksek bulunması startleepilepsi hastalarının çoklu antiepileptik tedavi alması ile ilgili olduğu düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Materials and Methods: 4 patients diagnosed with startle epilepsy(3 male, 1 female), 9 patientsdiagnosed with JME (6 male, 3 female) and 10 healthy volunteers (9 male, 1 female) wereincluded in this study. All participants were informed about the study and their written approvalswere taken. Using transcranial magnetic stimulation (TMS) motor threshold (MT) values,through SICI (short intracortical inhibition), LICI (long intracortical inhibition) and ICF(intracortical facilitation) valuation their differences were researched.Results: The average Motor Threshold (MT) values of control group were found statisticallysignificantly lower than those of the Startle and JME groups (p=0,004, p=0,002), there was nostatistically significant difference observed between Startle and JME groups (p=0,163). Amongthe stimulation intensity averages of the Startle, JME and Control groups, there was statisticallysignificant difference observed (p=0,0001),the stimulation intensity average of the Control groupwas found statistically significantly lower than those of the Startle and JME groups(p=0,004,p=0,002), the stimulation intensity averages of the Startle group was found statisticallysignificantly higher than that of the JME group (p=0,005). Among the groups, SICI amplitude,ICF amplitude difference was not observed.Discussion: With the help of the literature on the subject, higher MT values in startle epilepsyand JME patients were thought to be related to the anti-epileptic drug therapies. SS in startleepilepsy patients was observed to be higher than that in the JME and control groups; and this wasthought to be related to the multiple anti-epileptic drug therapies applied to startle epilepsypatients. While we cannot make definite conclusions, as there are different results in theliterature, a broader study needs to be conducted by increasing the number of the patients used inthe study