Seboreik keratozlu hastalarda metabolik sendrom sıklığı
Frequency of metabolic syndrome in patients with seborrheic keratosis
  1. Tez No: 294244
  2. Yazar: İSMAİL ÖRS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ HAYDAR PARLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Seboreik keratoz sık görülen, kahverengi-siyah renklerde, papül veya plaklar ile karakterize benign bir deri tümörüdür. Etiyolojisi bilinmemekle birlikte genetik, UV ve enfeksiyonlar suçlanan nedenler arasındadır. Seboreik keratoz akrokordon ve akantozis nigrikans gibi etiyolojilerinde metabolik ve endokrinolojik faktörlerin rol oynadığı durumlarla sık birliktelik gösterir. Bizde çalışmamızda seboreik keratoz ve metabolik sendrom arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık.Çalışma, Ağustos 2010 ? Ağustos 2011 tarihleri arasında Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji polikliniğine başvuran 100 seboreik keratoz hastası ve 100 seboreik keratoz dışı dermatolojik hastalığı olan kontrol grubuyla, toplam 200 kişi üzerinde yapıldı. Akromegali, Cushing sendromu gibi obeziteye neden olabilecek endokrinolojik bozukluğu bulunan, insülin direnci yaratabilecek ilaç kullanan, hamileler, sekonder tansiyonu olan hastalar çalışmaya alınmadı. Tüm hastaların, bel çevreleri, kiloları, boyları, tansiyon arteriyel değerleri ölçüldü ve açlık kan şekeri, trigliserit, kolesterol, HDL, LDL, VLDL değerlerine bakıldı.
Özet (Çeviri)
Seborrheic keratosis is a commonly seen benign skin tumor which is characterized by brown-black colored papule or plaques. Although its etiology is not known, UV and infections are among the possible causes that are blamed. Seborrheic keratosis is commonly found with acrochordon and acanthosis nigrigans which have endocrinologic and metabolic risk factors. In this study we aimed to investigate the relationship between seborrheic keratosis and metabolic syndrome.The present study included 200 participants, 100 patients with seborrheic keratosis and 100 patients as control group, who referred to AIBU between August 2010 and August 2011. Patients with endocrinological disorders which can cause obesity such as acromegaly or Cushing?s syndrome, patients using drugs which can cause insulin resistance, pregnant women and patients with secondary hypertension are excluded. Waist circumference, weight, height and blood pressure levels of all patients were measured and fasting plasma glucose, TG, Cholesterol, HDL, LDL, VLDL levels were performed.