Van Gölü çevresinde saptanan deri tümörleri ile non-tümöral deri hastalıklarının görülme sıklığı
Prevalence of skin tumors and non-tumoral skin diseases determined Van Lake around
  1. Tez No: 660129
  2. Yazar: NUH İLAİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEYZA DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Deri hastalıkları fizyolojik, sistemik, hormonal, metabolik, estetik, psikolojik ve sosyal sorunlara yol açabilen veya bu sorunların sonucu olarak karşımıza çıkabilen sık görülen hastalıklardır. Ayrıca bir bölgede koruyucu sağlık hizmetlerinin planlanıp uygun sağlık politikalarının belirlenebilmesi için epidemiyolojik verilerin bilinmesi önem arz etmektedir. Çalışmada yaş-hastalık-cinsiyet dışlanmaksızın geniş bir perspektifte, yöremiz deri hastalıklarının prevelansını ve sosyodemografik özelliklere göre dağılımını belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Bu çalışmada Haziran 2010-Haziran 2019 tarihleri arasında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Tıp Fakültesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi Patoloji Anabilim Dalı'ında histopatolojik tanı almış tüm deri tümörleri ve non-tümöral deri hastalıkları retrospektif olarak analiz edildi. Raporlama çalışmalarında gereklilik halinde histokimyasal, immünhistokimyasal ve/veya immünfloresan bulgular kullanıldı. Olguların hastalık tanıları, yaşları, cinsiyetleri, başvuru yılları, istem yapan bölümler ve biyopsi türleri kaydedildi. Çalışmamızda yaş sınırlaması yapılmadığı için hastalar öncelikle 18 yaş altı ve 18 yaş üstü olarak iki ana gruba ayrıldı. Bu iki ana yaş gurupları da kendi içlerinde üç'er gruba ayrıldı. Başlangıçta hastaların demografik verileri ve tanıları çalışmaya dahil edilen hasta sayısı üzerinden genel bir değerlendirmeye alındı. Daha sonra tanılarla ilgili veriler, demografik veriler eşliğinde, hastalıklar ve genel hastalık grupları üzerinden ayrı ayrı analiz edildi. Ayrıca çalışmada kullanılan tüm histopatolojik ve immünfloresan şekiller bölümümüz arşiv verilerinden elde edilmiştir. Bulgular: Yaş sınırlaması yapılmaksızın sürdürülen arşiv taramasında toplam 7248 hasta girişi tespit edildi. Toplamda 219 hastalık, 26 genel hastalık grubu altında sınıflandırıldı. Hastaların 3616'sı (%49,9) erkek, 3632'si (%50,1) kadın'dı. Kadın ve erkek hastaların başvuru sayıları arasında istatistiksel olarak herhangi bir fark yoktu (p=0,860). En çok hasta sayısının 2016 yılına ait olduğu izlendi. Hastaların ortalama yaşı 38,41±21,40; ortanca yaşı 37(
Özet (Çeviri)
Skin diseases can cause physiological, systemic, hormonal, metabolic, esthetical, psychological and social problems or may occur as a result of these problems. Furthermore, it is important that epidemiological data have to be known to plan a protective health services and determine appropriate health policy. In the study, we aimed that to determine the sociodemographic distribution and prevalence of our regional skin diseases, without excluding age-disease-gender in a wide perspective. Material and Methods: In this study, all skin tumors and non-tumoral skin diseases which have been histopathologically diagnosed between June/2010-June/2019, in Department of Pathology, Dursun Odabas Faculty of Medicine, Van YYU, have been retrospectively analyzed. In reporting studies, histochemical, immunhistochemical and/or immunflorecence techniques used when needed. Diagnoses, ages, genders and appeal years of cases, departments which made requests and types of biopsies have been recorded. Patients have been primarily divided into two main groups whom are under 18 years and over 18 years as there was no age limiting in our study. Each other of these two main groups has been divided into three sub-groups. At the beginning, demographical data and diagnoses of patients generally evaluated on the number of patients involved in the study. Later, data about diagnoses accompanied with demographical data, have been analysed on diseases and general disease groups, both. In addition, all histopathological and immunofluorescent figures used in the study were obtained from the archive data of our department. Results: 7248 patients admittances has been detected in the archive scanning maintained without making a age limit. Overall, 219 diseases and 26 general disease groups classificated. 3613 (%49,9) of patients were male, 3632 (%50,1) were female. There was no statistically difference between numbers of admittances of female and male patients (p=0,860). İt has been observed that the biggest number of patient admittances was in 2016. Average patient age was 38,41±21,40 years; mean age was 37 (