Sıcak stresi altındaki broilerlerde yerleşim sıklığı ve yem kısıtlamasının performans, karkas ve et kalite özellikleri ile bazı stres parametreleri üzerine etkileri
The effects of stocking density and feed restriction on performance, carcass, meat quality characteristics and some stress prameters in broilers under heat stress
- Tez No: 294249
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRİYE DEĞER ORAL TOPLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırma, sıcak stresi altındaki broilerlerde yerleşim sıklığı ve yem kısıtlamasının performans, karkas ve et kalite özellikleri ile bazı stres parametreleri üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın hayvan materyalini, bir günlük yaşta 300 adet ticari broiler hibrid (Ross 308) oluşturmuştur. Araştırmada, 2 X 2 deneme düzeni oluşturulmuş ve hayvanlar yerleşim sıklığı ve besleme programına göre 4 gruba, 3 tekrarlı olarak yerleştirilmiştir. Hayvanlar, yerleşim sıklığına göre 12 broiler/m2 ve 18 broiler/m2 olmak üzere iki sıklık grubuna ayrılmıştır. Tüm gruplar, araştırmanın ilk üç haftalık yaş döneminde ad libitum olarak beslenmiş ve broilerler için uygun olan bakım-yönetim prosedürü uygulanmıştır. Araştırmanın 3-6. haftaları arasında tüm gruplar 10:00-17:00 saatleri arasında 32-35oC sıcaklığa maruz bırakılmıştır. Her bir yerleşim sıklığı grubu da iki gruba ayrılmış, bir grup sıcak stresinin uygulandığı saatlerde aç bırakılmıştır. Diğer grup ise araştırma süresince ad libitum olarak beslenmiştir.Araştırma kapsamındaki broilerlerin canlı ağırlıkları haftalık olarak bireysel tartılmış, yem tüketimleri ise haftalık olarak grup bazında belirlenmiştir. Yaşama gücü oranının belirlenebilmesi için gruplardaki ölen hayvan sayıları günlük olarak kaydedilmiştir. Hayvanların stres durumunun belirlenebilmesi için araştırmanın 21. ve 41. günlerinde her tekrar grubundan 5'er hayvandan, toplam 60 hayvandan kan alınarak, heterofil-lenfosit oranı, serum kortikosteron konsantrasyonu ve Newcastle hastalığına karşı antikor titrelerine bakılmıştır. Ayrıca, araştırmanın 20. ve 40. günlerinde her tekrar grubundan 5, toplam 60 hayvan rastgele seçilerek tonik immobilite süresi ve rektal sıcaklıkları ölçülmüştür. Karkas ve et kalite özelliklerinin belirlenebilmesi için 42. günde her tekrar grubundan 5 hayvan olmak üzere toplam 60 hayvan rastgele seçilmiştir. Et kalite özellikleri olarak göğüs etinden pH, renk ve pişirme kaybı, but etinden pH ve renk özelliklerine bakılmıştır.Araştırmada, yerleşim sıklığının 42.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the effects of stocking density and feed restriction on performance, carcass, meat quality characteristics and some stress pameters in broilers under heat stress. A total of 300 1-day age broiler hybrids (Ross 308) was the material of this study. A 2 X 2 factorial design was used, with two levels of stocking density and two feeding programme. Treatments were subdivided into 3 replicates. Two stocking densities were 12 broiler/m2 and 18 broiler/m2. Broilers in all treatments fed ad libitum to 21 days of age and standard management procedure was used for broilers. From 3 to 6 week, the broilers in all groups were kept at ambient temperature between 32oC and 35oC from 10.00 and 17.00 hours. then broilers in one treatment deprived of feed for 8 h per day (09.00 to17.00 h) from 21 to 42 day and again fed ad libitum remainder time of day (17.00-09.00). Each of stocking density treatment was subdivided into 2 groups according to feeding programme. Broilers in one group fed ad libitum to 42 day of age, however in other group, broilers fed ad libitum from to 21 dayof age, then broilers were deprived of feed for 8 h per day (09.00 to17.00 h).Every week all broilers were weighed. Feed consumption and feed to gain ratio were measured weekly to as group. The number of died birds was recorde daily to determine survivability. Five broilers from every pen, total 60 broilers were randomly selected and bled from the wing vein before heat stress at 21 day and after heat stress at 41 day of age. Blood samples were taken for analysis the heterophil-lymphocyte ratio, serum corticosterone concentration and anti Newcastle disease titer. At 20 day and at 40 day of investigation, 5 broilers from each pen were randomly selected and they were assessed for tonic immobility duration and rectal temperature. At 42 day of age, five birds each pen (total 60 birds) were randomly selected for processing.