Sıcaklık stresi altında beslenen etçi piliçlerde origanum syriacum uçucu yağının performans, antioksidan, potansiyel lipid profili, bağırsak mikroflorası ve et kalitesine etkisi
Effect of origanum syriacum essential oil on performance, antioxidant, potential lipid profile, intestine microflora and meat quality in broiler raised under heat stress
- Tez No: 414999
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Amaç: Bu çalışmada broiler rasyonlarına katılan Origanum Syriacum'un sıcaklık stresi altında beslenen etçi piliçlerde performans, antioksidan, potansiyel lipid profili, barsak mikroflorası ve et kalitesine etkisi araştırıldı. Materyal ve Metot: Araştırma sıcak stresi uygulanmayan kontrol, kontrol +100 ppm antibiyotik (Avilamisin), kontrol + 100, 300 ve 600 ppm Origanum syriacum'un ile sıcak stresi (36 ºC) uygulanan kontrol, kontrol +100 ppm antibiyotik (Avilamisin), kontrol + 100, 300 ve 600 ppm Origanum syriacum olmak üzere 10 grup şeklinde yürütüldü. Bulgular: Origanum syriacum'un sıcak stresi (36 ºC) uygulanan grupta performans parametreleri üzerine etkili olmadığı, sıcak stressiz grupta olumlu etki gösterdiği (p< 0,01), karaciğer ve taşlık ağırlığını azalttığı, dalak ağırlığını ise etkilemediği tespit edilmiştir (p˃0,05). Biyokimyasal parametrelerde Glukoz, Kolesterol, HDL, LDL ve Trigliserid oranını artırırken ALT, AST ve CK-MB, Üre, Ürik asit ve Kreatin miktarını azalttığı görüldü. Bununla birlikte GSH, SOD ve MDA oranlarında azalma olmasına rağmen SOD ve MDA önemsiz bulundu (p>0,05), Etin renginde ve pH'da farklılık görülmezken, TBARS değerlerinde Origanum syriacum yağının dozuna bağlı olarak doğrusal azalma belirlendi. Bağırsak mikroflorasında laktobasil bakteri sayısında artış, aerobik mezofilik bakteri sayısında azalış (p0,05). Ancak antibiyotikle kıyaslandığında in vitro inceleme sonucunda koliform grubu bakteriler üzerine olumlu etki yaptığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the effect of origanum syriacum added to broiler diets on performance, antioxidant, potential lipid profile, intestine microflora and meat quality traits. Material and Method: The study was conducted as ten groups such as; control group without heat stress, control + 100 ppm antibiotic (avilamycin), control+ 100, 300 and 600 ppm origanum syriacum and heat stress applied control control group + 100 ppm antibiotic (avilamycin), control+100, 300, 600 ppm origanum syriacum. Results: Origanum Syriacum did not effect performance parameters in groups subjected to heat stress (36 oC) , but it had a significan effect on performance in groups which were not subjected to heat stress. Although origanum syriacum decresed liver and gizzard weight, it did not have significant effect on spleen weight. While glucose, cholesterol, HDL, LDL and trigliserid rates were increased by origanum syriacum, it decreased ALT, AST, CK-MB, Urea, Uric acid and creative rates. Although GSH, SOD and MDA rates decreased, the effect of origanum syriacum on there parameters was not significant. While meat colour and pH values were not effected by origanum syriacum, the origanum syriacum depending on its doses had a significant decrease in TBARS values. Also, origanum syriacum in diets of broiler increased lactobacillus bacteria count and decreased aerobic mesophilic bacteria count and did not have a significant effect on coliform bacteria groups. But it was observed that origanum syriacum had significant effect on coliform bacteria groups in vitro.