Aydın yöresinde ev kümeslerinde yetiştirilen tavuklarda helmint faunası
Helminth fauna in chickens that is kept in rural areas in Aydın
  1. Tez No: 294253
  2. Yazar: HAKKI ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN EREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Parazitoloji, Veteriner Hekimliği, Parasitology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada Aydın Merkez, İncirliova, Köşk ve Karacasu ilçelerinde halk elinde toprak tabanlı kümeslerde yetiştirilen tavukların helmint faunasını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, toplamda 50 tavuk nekropsisi yapılmış ve 460 dışkı örneği nativ, flotasyon ve sedimentasyon yöntemleri ile incelenmiştir.Nekropsi yapılan 50 tavuğun 48'inde (%96) ve muayene edilen 460 dışkı örneğinin 141'inde (%30,65) helmint enfeksiyonuna rastlanmıştır. Tavuklarda rastlanan en yoğun helmint türü H. gallinarum (%80) olmuştur. Bulunan diğer helmint türlerinin ise C. retusa (%18), R. tetragona (%4), A. cunatea (%2) ve A. galli (%2) olduğu belirlenmiştir. Nekropsi sonucunda toplam 5 helmint tespit edilmiştir. Tek bir tavukta üç, yedi tavukta iki ve 32 tavukta da tek bir helmint türüne rastlanmıştır.Dışkı muayenesi sonucunda 460 dışkı örneğinin 141'inde (%30,65) helmint enfeksiyonu tespit edilmiştir. Bu çalışmada, sadece 3 tip nematod yumurtasına rastlanmıştır. Bulunan türler H. gallinarum (%23,91), Capillaria sp. (%11,30) ve A. galli (%0,21)'dir.Nekropsisi yapılan tavukların sadece ince ve kalın bağırsaklarında helmintler toplanmıştır. Diğer doku ve organlarda herhangi bir helmint türüne rastlanmamıştır.Bu çalışmada trematod ile acanthocephala türlerine rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, chickens that is kept in soil based hencoops in rural areas have been examined in order to determine the helminth fauna in Aydin Center District, Governor Districts of Incirliova, Köşk and Karacasu. For this purpose, a total of 50 chicken necropsies were performed and 460 fecal samples have been examined with native, flotation and sedimentation methods.Helminth infections have been observed in 48 (%96) of 50 chicken necropsies and in 141 (%30,65) of 460 fecal samples. The most abundant helminth species was found to be H. gallinarum (%80). Other helminth species were C. retusa (%18), R. tetragona (%4), A. cunatea (%2) and A. galli (%2). According to necropsy results, 5 helminth species were observed. 3 helminth species have been observed in one sample, 2 helminth species have been observed in 7 samples and only one helminth species have been observed in 32 samples.According to fecal examination, helminth infections have been observed in 141 (%30,65) of 460 fecal samples. Only three types of nematod eggs have been found in this study. H. gallinarum (%23,91), Capillaria sp.(%11,30) and A. galli (%0,21) have been detected in this study.Helminths were only collected from small and large intestines of chickens. No helminth infections have been observed in other tissues and organs in observed chickens.No trematoda and acanthocephala worms have been observed in this study.