Sığır, koyun ve keçi sürülerinde Coxıella burnetıı yayılımının saptanması
Detection of coxiella burnetii shedding in bovine, ovine and caprine herds
- Tez No: 294252
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada Aydın ili ve çevresinde bulunan 4'er farklı çiftlikte bulunan 200 adet sığır, 200 adet koyun ve 200 adet keçinin her birinden kan alınmak üzere 600 adet örnekleme yapılarak Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı'nda C. burnetii etkeninin varlığı yönünden serolojik ve moleküler olarak incelenmiştir.ELISA yöntemine göre sığırlardan elde edilen serum örneklerinde pozitif örnek sayısı 40 adet (% 20.0), koyunlardan elde edilen serum örneklerinde pozitif örnek sayısı 58 adet (% 29.0), keçilerden elde edilen serum örneklerinde pozitif örnek sayısı 42 adet (% 21.0) olarak belirlenmiştir.IFA yöntemine göre sığırlardan elde edilen serum örneklerinde pozitif örnek sayısı 44 adet (% 22.0), koyunlardan elde edilen serum örneklerinde pozitif örnek sayısı 58 adet (% 29.0), keçilerden elde edilen serum örneklerinde pozitif örnek sayısı 46 adet (% 23.0) olarak belirlenmiştir.Polimeraz Zincir Reaksiyonu yöntemine göre sığırlardan elde edilen kan örneklerinde PCR pozitif örnek sayısı 96 adet (% 48.0), koyunlardan elde edilen kan örneklerinde pozitif örnek sayısı 72 adet (% 36.0), keçilerden elde edilen kan örneklerinde pozitif örnek sayısı 46 adet (% 23.0) olarak belirlenmiştir.Elde edilen sonuçlara göre sağlıklı görünen hayvanlardan alınan kanlardan C. burnetii varlığının araştırılması için en duyarlı metodun Polimeraz Zincir Reaksiyonu olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, a total of 600 sampling was made from 200 cattle, 200 sheeps and 200 goats from 4 different ranch in Aydin Province region, then blood samples were brought to Adnan Menderes University Faculty of Veterinary Medicine Department of Microbiology and investigated serologically and molecularly fort he presence of C. burnetii.According to ELISA method, the number of positive samples gathered from sera samples of cattle were 40 (20%), the number of positive samples gathered from sera samples of sheeps were 58 (29%) the number of positive samples gathered from sera samples of goats were detected as 42 (21%).According to IFA method, the number of positive samples gathered from sera samples of cattle were 44 (22%), the number of positive samples gathered from sera samples of sheeps were 58 (29%) the number of positive samples gathered from sera samples of goats were detected as 46 (23%).According to Polymerase Chain Reaction method, the number of PCR positive samples gathered from blood samples of cattle were 96 (48%), the number of positive samples gathered from blood samples of sheeps were 72 (36%) the number of positive samples gathered from blood samples of goats were detected as 46 (23%).According to the results obtained, Polymerase Chain Reaction is the most sensitive method for detecting C. burnetii from blood samples taken from animals which seems healthy.