Kök hücre infüzyonu sonrası geç dönem çevresel kan CD34 hücrelerindeki sayısal değişiklikler
CD34 cells in peripheral blood stem cell infusion after the late term changes in the numerical
- Tez No: 294268
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN DÖNMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Çalışmamızda, kök hücre nakli sonrası geç dönem (altıncı günden itibaren) CD34 hücre düzeylerini araştırarak elde ettiğimiz sonuçların yamanma (nötrofil ve trombosit) süreleri üzerine etkisini ve yamanma sonrasında mobilizasyon gelişip gelişmediğini araştırdık.Yirmi hasta olur formları alındıktan sonra ileri dönük olarak çalışmaya alındı. Nakil sonrası altıncı günden yamanma sonrası üçüncü güne kadar ardışık olarak alınan kan örneklerinde akım sitometri ile CD34 hücre düzeyleri saptandı.CD34 hücre düzeylerinin allojeneik grupta daha belirgin olacak şekilde on birinci günden itibaren yükselmeye başladığını saptadık. Otolog grup ile karşılaştırıldığında, allojeneik grupta CD34 hücre düzeylerinin on birinci günde yüksek olduğunu ortaya koyduk (p< 0.05). Profilaktik olarak levofloksasin almayan hastalar ile karşılaştırıldığında, profilaksi alan hastaların CD34 hücre düzeylerini düşük saptadık (p< 0.05). Otolog grupta bir hasta dışında mobilizasyonu destekleyen CD34 hücre düzeyleri izlemedik.Sonuç olarak, allojenik grupta daha belirgin olmak üzere kök hücrelerin on birinci günde yükselmeye başladığını ve özellikle otolog grupta mobilizasyon bulgusu olmadığını gözlemledik. Bu nedenle otolog nakillerde hazırlama rejiminin mobilizasyon amacıyla kullanılmasının uygun bir yaklaşım olmadığını ortaya koyduk. Ayrıca levofloksasin kullanımının CD34 hücre düzeylerini azalttığını saptadık. Her üç sonuç ile ilgili yaptığımız taramada bu yönde bir bilgiye ulaşamadığımızdan dolayı sonuçlarımız literatüre katkı sağlayabilecek özelliktedir.
Özet (Çeviri)
In the present study we aimed at investigating the effects of results we took by exploring levels of CD34 cells at late period following transplantation of stem cells (after day 6) on engraftment (neutrophyl and platelets) and whether or not mobilization occurred following engraftment.In this study we investigated peripheric blood levels of CD34 stem cells after the 6th day of the transplantation and we focused on the effects of these levels on time to engraftment ( neutrophils and platelets ) and the mobilization following engaftment.Twenty patients were included in the study after they had given written informed consent. Levels of CD34 cells were determined by flow cytometry from the peripheric blood samples. We started to draw blood samples from the sixth day following the transplantation until the third day following engraftment.Levels of CD34 cells begun to rise more obviously in the allogeneic group from the 11th day. At the 11th day we found that levels of CD34 cells were higher in the allogeneic group compared to the autologous group (p < 0.05) and also levels of CD34 cells were higher in the group of patients taking levofiloxacin prophylactically compared to the group of patients not taking it (p < 0.05). We didn?t observe levels of CD34 cells supporting mobilization in any of the patients except for one patient in autologous group.In conclusion, we observed that stem cells begun to rise from the 11th day more obviously in the allogeneic group and that there was no sign of mobilization especially in the autologous group. Thus, we found that using preparation regimens for purpose of mobilization would be an inappropriate approach in autologous transplantations. Furthermore, we stated that using levofloxacin decreased levels of CD34 cells. Our results could contribute to literature because we didn?t find any finding supporting this in screening each of these three results.