İntrauterin inseminasyon sikluslarında antimüllerian hormonun over rezervi ve over yanıtı açısından güvenilirliğinin değerlendirilmesi.
To investigate the reliability of antimüllerian hormone in evaluation the ovarian reserve and ovarian response in intrauterine insemination cycles .
- Tez No: 294277
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÖZTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda intrauterin inseminasyon sikluslarında over rezervinideğerlendirmede Antimüllerian hormon ile diğer rezerv belirteçlerini karşılaştırarakAntimüllerian hormonun (AMH) güvenilirliğinin araştırılması amaçlanmıştırMATERYAL METHOD: Eylül 2009 ile Mayıs 2011 tarihleri arasında Ege ÜniversitesiTıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği İnfertilite Bölümü'ne başvuran veintrauterin inseminasyon yapılan 80 hasta değerlendirilmiş olup bu hastaların 9'undapolikistik over ve hipotalamohipofizer yetmezlik tanısı konulması üzerine çalışmagrubuna dahil edilmediler ve çalışmaya dahil edilen 71 hasta klomifen sitrat vegonadotropin kullanılan hastalar olarak iki gruba ayrıldı.
Özet (Çeviri)
PURPOSE : The purpose of our study is to investigate the reliability of Anti-Mullerian hormone (AMH) in evaluation the ovarian reserve in intrauterine insemination cycles by comparing Anti-Mullerian hormone with the other reserve markers.MATERIAL and METHOD:80 patients with intrauterine insemination were evaluated who were admitted to the Infertility Clinic, Department of Obstetrics and Gynecology of Ege University between September 2009 and May 2011.The 9 of these patients were not included into the workgroup becouse of polycystic ovary syndrome and hypothalamo-hypophysial failure diagnosis. The other 71 patients who were enrolled into the study, were divided in two groups as clomiphene citrate and gonadotropin used.