Selektif alfa-1 bloker kullanan hastalarda intraoperatif floppy iris sendromu
Intraoperatıve floppy ırıs syndrome ın patıents usıng selectıve alpha-1 blockıng drugs
- Tez No: 294278
 - Danışmanlar: PROF. DR. E. TANSU ERAKGÜN
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 41
Özet
Amaç: Çalışmamızdaki temel amacımız, BPH nedeniyle selektif alfa-1 bloker kullanan veya daha önce kullanmış olan hastaların katarakt ameliyatlarını inceleyerek IFIS insidansını araştırmak, hangi ilaçların bu tabloya daha sık neden olduğunu, ilaç kesilmesinin IFIS gelişimini azaltıp azaltmadığını ve IFIS gelişen vakalardaki komplikasyon oranlarının artıp artmadığını ortaya koymaktır.Gereç ve yöntem: Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Kliniği' nde Kasım 2009 ve Haziran 2011 tarihleri arasında fakoemülsifikasyon yöntemiyle katarakt ameliyatı olmuş 79 erkek hastanın 89 gözüne ait tüm kayıtlı veriler retrospektif olarak incelendi. Selektif alfa-1 bloker kullanım öyküsü olan 38 hastanın 45 gözü hasta grubu, ilaç kullanım öyküsü bulunmayan 41 hastanın 44 gözü kontrol grubuna dahil edildi. Hasta grubu da kendi içerisinde halen ilaç kullananlar ve ilacı kesenler olarak iki alt gruba ayrıldı. Ameliyat öncesi ve sonrasında Snellen eşeli ile en iyi düzeltilmiş uzak görme keskinlikleri ölçüldü. Bu değerlerin Logmar eşdeğerleri hesaplandı. Yine ameliyat öncesi ve sonrasında santral korneal kalınlık ölçümleri (SKK) Scheimpflug kamera (Pentacam ? 70700: Oculus, Wetzlar, Germany) ile yapıldı. Ameliyat öncesinde biyomikroskobik muayenede psödoeksfolyasyon (PXS) varlığı ve yatay slit ile pupiller dilatasyon miktarı ölçüldü. Goldmann aplanasyon tonometisi ile göz basıncı ölçümü, 90 D lens yardımıyla gözdibi muayenesi yapıldı. Katarakt sertliği LOCS III sistemine göre derecelendirildi (20). Görme keskinliğini azaltabilecek ek göz hastalığı olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi.Cerrah ameliyat sonrasında gelişen IFIS bulgularını, intraoperatif komplikasyonları (iris travması, arka kapsül rüptürü, vitreus kaybı gibi) ve alınan pre-operatif ve intraoperatif önlemleri (irrigasyon sıvısına epinefrin eklenmesi, ök'ya epinefrin veya fenilefrin eklenmesi, iris retraktörlerinin ve yüksek viskoziteli viskoelastik kullanımı gibi) sorgulayan bir form doldurdu (Tablo 4). İris dalgalanması, iris prolapsusu ve progresif intraoperatif myozis bulgularının üçünün de geliştiği olgular ciddi IFIS olguları olarak kabul edildi. Ameliyat sonrası dönemde hastalar rutin olarak 1, 5 ve 30. günlerde muayene edildi ve komplikasyon gelişmeyen hastalar takipten çıkarıldı.Bulgular: Hasta grubunda % 48,9 oranında IFIS gelişirken, kontrol grubunda bu oranın % 6,8 de kaldığı izlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: The basic aim of our study is investigation of intraoperative floppy iris syndrome (IFIS) insidance, drugs mostly leading to this condition and whether withdrawal of the drug would reduce IFIS development and complication ratios of cases who developed IFIS by investigating cataract surgery of BPH patients using or previously used alpha-1 blocker.Method: 79 men patients` 89 eyes who underwent cataract surgery by phacoemulsification between November 2009 and June 2011 at Ege University Faculty of Medicine Ophthalmology Department were retrospectively considered. 38 men with 45 eyes in patient group who were on selective alpha-1 blocker, and 41 men with 44 eyes in control group who were not on alpha-1 blocker were included in the study. And the patient group were also divided into those who are stil using and who previously used alpha-1 blocker. Form which shows intraoperative complications (iris trauma, posterior capsular rupture, vitreous loss etc.), preoperative and intraoperative measures (addition of epinephrine in the irrigation fluid, addition of epinephrine or phenylephrine in AC, the use of iris retractor and viscoelastic etc) were prepared and filled. Those patients who developed iris billowing, iris prolapse and progressive intraoperative miosis signs were considered as serious IFIS cases. Patients were examined in 1st, 5th and 30th days consecutively during postoperative period and those who did not develop any postoperative complication were excluded from the follow-up.Results: While 48.9 % men in patient group developed IFIS, in the control group there were only 6.8 %.