Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı' nda son 10 yılda ileal poş anal anastomoz yapılan hastalarda, fonksiyonel sonuçların ve yaşam kalitesinin incelenmesi
Analysis of the functional results and quality of life in patients undergoing ileoanal pouch anal anastomosis during the last 10 years in Ege University Faculty of Medicine Department of General Surgery
- Tez No: 294276
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALİ KORKUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç:Ege Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı' nda son 10 yılda ileoanal j poş yapılan hastalarda fonksiyonel sonuçların ve yaşam kalitesinin incelenmesini amaçladık.Araştırmada 2001- 2010 yılları arasında EÜTF Genel Cerrahi AB' da total kolektomi ileoanal j poş yapılan hastalar retrospektif olarak incelendi. Hastaların demografik özellikleri, operasyon endikasyonları, final patolojileri, operasyon çeşitleri değerlendirildi. Hastalar postoperatif 0-2 yıl, 2-5 yıl ve 5-10 yıl olarak üç gruba ayrıldı. Grupların yaşam kalitelerini etkileyen faktörler ve fonksiyon durumu incelendi. Yaşam kalitesini değerlendirmek amacıyla ileoanal poş yapılan hastalar için geliştirilen bir ölçek olan Cleveland Global Quality of Life (CGQL) ? Fazio Score kullanıldı. Çalışma, yaşam kaliteleri ve etkileyen faktörler belirlenerek, yaşam kalitesine yönelik gelecekteki çalışmalara rehberlik etmek üzere tanımlayıcı olarak yapıldı.Sonuçlar:1.Ülseratif kolit veya FAP nedeniyle İPAA operasyonu geçiren hastalarda yaşam kalitesinin barsak fonksiyonları ile yakın ilişkili olduğu,2.Operasyon yıllarına göre defekasyon sıklığında önemli bir fark olmadığı ve barsak alışkanlıklarının ilk iki yıl içerisinde istenen düzeye geldiği ve hastaların %97 sinin defekasyonunu yarım saatten fazla erteleyebildiği,3.İPAA uygulanan hastalarda yaşam kalitesini gösteren Cleveland Quality of Life skorunun bizim hastalarımızda da literatüre yakın değerlerde olduğu,4.Operasyon memnuniyetine, 9.37 gibi çok iyi düzeyde bir puan verildiği,5.Hastaların %96.7 `sinin kendileriyle aynı tanılı hastalara da operasyonu önerdiği gözlemlenmiştir.Tartışma:Bu sonuçlar göre önerilerimiz remisyon ve ataklarla seyereden Ülseratif Kolit hastalarının yaşamlarının bir döneminde cerrahi tedaviye ihtiyaç duymaları nedeniyle İPAA operasyonu hakkında detaylı bilgilendirilmeleri ve hastaların dahili ve cerrahi ekip işbirliği içerisinde takibi önerilir.FAP tanılı hastalarda operasyon zamanlamasının iyi planlanması ve adenokarsinom gelişimi gerçekleşmeden İPAA prosedürünün tavsiye edilerek uygulanması önerilir.
Özet (Çeviri)
Aim:The aim of this study was to evaluate the functional results of the patients who underwent ileoanal J pouch anastomosis during last 10 years in Ege University Faculty of medicine Department of General surgery.Patients who underwent total colectomy and ileoanal anastomosis with J pouch reconstruction between 2001 and 2010 were retrospectively analyzed. Demographics, operation indications, final pathologic diagnoses and operation types were evaluated. Patients were divided into three distinct groups according to their operation dates (postoperative 0-2 years, 2-5 years and 5-10 years). Factors effecting the quality of life and functional status of the J pouches were evaluated. A specific scoring system which was developed for measuring the quality of life for the patients with ileoanal pouch, Cleveland Global Quality of Life (CGQL) ? Fazio Score; was utilized for the evaluation of the quality of life. Quality of life was measured for each group and factors effecting the quality of life were noted for guiding future studies.Results:Results were;1.The quality of life was strongly related with bowel functions for the patients who underwent ileoanal anastomosis with a J pouch reconstruction (IPAA) owing to Colitis Ulcerosa (CU) or Familial Adenomatous Polyposis (FAP).2.There was no significant difference found in defecation frequency over years after operation and bowel functions reached the desired level within fist two years with 97% of the patients being able to delay defecation more than half an hour.3.Our patients with IPAA have similar CGQL scores to those stated in the literature.4.Patients? satisfaction about operation reached as high as 9.37 over ten points.5.96,7% of the patients are willing to suggest the same operation for the patients with their previous condition.Conclusion:Regarding to these results, we suggest detailed informing of the patients with CU, as they will need surgical intervention in some period of their life and follow up of these patients must be carried out in harmony of surgical and internal medicine teams.For the patients with FAP, the timing of the operation must be well scheduled and IPAA procedure should be suggested and carried out before emerging of adenocarcinomas