Tüp torakostomili olguların ağrı kontrolünde transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonu (TENS) yöntemi
Transcutaneous electrical nerve stimulation (TENS) in pain control for tube thoracostomy
- Tez No: 294280
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN ÇAKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
TENS günümüzde akut ve kronik ağrı şikayeti başta olmak üzere birçok alanda kullanılmaktadır. Göğüs Cerrahisi Klinikleri'nde rutin uygulanan bir yöntem olan TT ağrılı bir işlemdir ve hastalarda oluşan ağrı için genellikle konvansiyonel non-steroid antiinflamatuar analjezikler verilmektedir ancak bu konuda bir konsensus mevcut değildir. Literatürde TENS'in TT uygulanan hastalardaki kullanımına dair yeterli çalışma bulunmamaktadır. Yan etkisi yok denecek kadar az, kolay uygulanabilir bir yöntem olan TENS'in TT olgularının akut ağrı kontrolünde güvenli ve efektif olarak kullanılabileceği ayrıca bu hastalarda analjezik ihtiyacını da azalttığı kanısındayız.
Özet (Çeviri)
TENS for acute and chronic pain, especially nowadays used in many fields. Clinically as a method of Thoracic Surgery, which is routinely performed in patients with the TT is a painful procedure and is composed of conventional non-steroidal anti-inflammatory analgesics are usually given for pain, but there is a consensus on this issue. There are no adequate studies in the literature on the use of TENS in patients with the TT. Little or no side effects, ease of application of TENS is a method of pain control in acute cases of TT can be used as a safe and effective analgesic in these patients also reduces the need to believe.