Tetrasikilin ve talk plörodezisin karşılaştırılması
Comparison of tetracycline and talk pleurodesis
  1. Tez No: 419674
  2. Yazar: ERDOĞAN DADAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER OKAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç:Tekrarlayan semptomatik plevral efüzyonlu hastaların tedavisinde değişik teknikler ve sklerozan ajanlar kullanılmaktadır.Bu çalışmada tüp torakostomi eşliğinde yapılan tetrasiklin plörodezis ile videotorakoskopik talk plörodezis uygulamalarının sonuçlarını karşılaştırdık. Materyal ve metod: Mart 1999-Ağustos 2001 tarihleri arasında tıbbi tedaviye yanıt vermeyen ve mükerrer torasentezlere rağmen tekrarlayan semptomatik nontüberküloz plevral efüzyonlu 15'i kadın 7'si erkek toplam 22 olguya plörodez uygulandı. Olguların 1. hafta, 1. ay ve 3. ayda poliklinik kontrolleri yapılarak hastanede kalış süreleri, alınan yanıt, maliyet, komplikasyonlar ve mortalite açısından değerlendirmeleri yapıldı. Bulgular: Olgulardan 9'unda benign 13'ünde ise malign plevral efüzyon mevcuttu. Talk plörodez yapılan olguların %88.8'inde tam yanıt alınırken tetrasiklin plörodez yapılan hastaların %61.5'inde tam yanıt alındı. Tetrasiklin plörodez yapılan olgulardan 5'inde işlem sonrası ağrı nedeniyle ek ağrı kesici ihtiyacı ortaya çıktı.Hiçbir olguda işleme bağlı mortalite görülmedi. Sonuç: Videothoracoscopi eşliğinde uygulanan talk plörodezisin yüksek klinik başarısı ve hasta konforu nedeniyle plörodezis planlanan hastalarda tercih edilmesi gereken metod olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Backround: Different tecniqeus and sclerotic agents have been widely used for treatment of recurrent symptomatic pleural effusions. In this study we compared the results of tetracycline pleurodesis via tube thoracostomy and thoracoscopic talk pleurodesis. Material and method: Beetwen March 1999 and August 2001, 15 female 7 male patients with non tuberculosis pleural efisions which did not respond medical treatment and multiple thorasyntesis were choosed for pleurodesis. The patients were followed up for on week, one month and 3 months after the procedure and the duration of hospital stay, the succes and cost of therapy including morbidity and mortality were compared. Results: 9 cases had benign and 13 cases had malignant pleural efision. The complete response was 88.8% in talk group and 61.5% in tetracycline group. 5 cases with tetracycline group required extra analgesia after the procedure. Conclusion:We think that thoracoscopic talk pleurodesis with its high succes rate and good patient confort should be preferred for the treatment of recurrrent pleural efusions.