Dipeptidil peptidaz ıv aktivitesi inhibisyonunun kolon kanser gelişimine ve progresyonuna etkileri
Investigating the effects of dipeptidyl peptidase ıv activity ınhibition in colon cancer development and progression
  1. Tez No: 294279
  2. Yazar: FATMA BANU ÖZTÜRK CEYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ÇETİNKALP
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endokrinoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Dipeptidil Peptidaz IV Aktivitesi İnhibisyonunun Kolon Kanser Gelişimine ve Progresyonuna Etkilerinin Araştırılması. Hem diyabet hem de kanser dünyada sıklığı artan yaygın hastalıklarıdır. Epidemiyolojik kanıtlar kanser insidansının diyabetin yanı sıra bazı diyabet risk faktörleri ve diyabet tedavisi ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Bazı kanserlerin gelişiminde belirli antidiyabetik tedavilere atfedilmiş çeşitli riskler vardır. Bu çalışma DPPIV inhibitörlerinin kolon kanserinde Wnt-ß katenin yolunu kullanarak transkripsiyon faktörlerini arttırıcı etkisi olup olmadığını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tip 2 diyabetin artmış kolon kanser riski ile ilişkili olması, GLP-1'in ince barsakta üretilip etkisini gastrointestinal sistemde büyüme faktörü olarak ta göstermesi, DPPIV inhibitörlerinin kolon kanser hücreleri üzerine olan etkisini inceledik.Colo-320 ve Colo-741 insan kolon kanser hücreleri kültür edildi. Hücrelerin üremesi faz-kontrast mikroskopta her gün bakılarak gözlendi ve fotoğraflandı. Yeterli sayıda hücre elde ettikten sonra hücrelerin bir kısmı kültür vasatı dondurularak saklandı. GLP-1amide ve DPPIV inhibitörlerinin etkili dozları hücre sitotoksite testi MTT ile belirlendi. Hücreler anti-GLP-1 reseptör anti-CD26, anti-C-myc, siklin-D1 ve katenin-B1 antikorları ile inkübe edildi ve immunohistokimya boyaması yapıldı. Ertesi gün ikincil antikorlar biotinlayted IgG ve ardından streptavidin uygulandı. DAB kromojeni uygulanarak immunoreaktivitelerin görünürlüğü sağlandı. Hücrelerin fotoğrafları çekildi.Çalışmamızda erken evre insan kolon kanserinde doğal GLP-1 ile C-Myc ve siklin D1 ekspresyonlarının arttığı görülmüştür. Bununla birlikte beklentimizin aksine erken evre insan kolon kanser hücre hattında GLP-1'in DPPIV inhbitörlerinin birlikte verilmesiyle siklin D1 ve C?Myc ekpresyonunu azaldığı gösterilmiştir. Bu ortamda DPPIV inhibitörlerinin düzenleyici rol oynadığı öne sürülebilir. Bu etki geç evre insan kolon kanserinde görülmemiştir. Bu etkinin olmayışı geç evre insan kolon kanser hücre hattında GLP-1R ve DPPIV ekspresyonunun daha az oluşu ile açıklanabilir. Bu sonuçlar DPPIV inhibitörleri ile tedavinin, erken evre insan kolon kanserinde koruyucu olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Investigating the Effects of Dipeptidyl Peptidase IV Activity Inhibition in Colon Cancer Development and Progression. Both diabetes and cancer are prevalent diseases whose incidence is increasing globally. Epidemiologic evidence suggests that cancer incidence is associated with diabetes as well as certain diabetes risk factors and diabetes treatments. Recent evidence has attributed differential risks for development of certain malignancies to specific antidiabetic therapies. Our objective was to determine whether DPPIV inhibitors proliferative effect on colon cancers by promoting transcription factors by using Wnt-ß catenin pathway. Because T2DM is associated with an increased risk of colon cancer and GLP-1 is produced in the gut and exerts growth factor-like activity in the gastrointestinal tract , we examined whether DPPIV inhibitors regulates the growth of colon cancer cells.Colo 320 and Colo 741 human colon cancer cells were cultured. Growth of cells were observed in phase-contrast microscope and photographed by looking at every day. After having sufficient number of cells, a portion of the cells were stored frozen in culture medium. Effective doses of native GLP-1 and DPPIV inhibitors? determined by MTT cell cytotoxicity test. The day after biotinlayted IgG secondary antibodies and streptavidin were applied. Immunoreaktive visibility was achieved by applying the DAB chromogens. Photographs of the cells were taken.In this study, native GLP-1 increased the expression of cyclin D1 and c-Myc in human colon cancer cell line. However contrary to our expectation administration of GLP-1 together with the DPPIV inhibitor reduced the expression of cyclin D1 and c-Myc in early-stage human colon cancer cell line. In this environment DPPIV inhibitors was showed regularity effect was not observed in the late stage human colon cancer cell line. This lack of this effect in the late stage human colon cancer cell line can be explained by the fact that less GLP.and DPPIV have less expression. We suggest that DPPIV inhibitors may be preventive in early stage colon cancer