Normal genital siklusta ve gonadotropin releasing hormon blokajında visfatin lokalizayonu
The visfatin localization in normal genital cycle and after the blockage of gonadotrophine releasing hormone
  1. Tez No: 294302
  2. Yazar: RAMAZAN YAVUZ ARICAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİYE BİKEM SÜZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yağ dokusunun enerji depolama fonksiyonunun yanısıra otokrin, endokrin ve parakrin etki gösteren adipokinleri salgılama görevide bulunmaktadır. Obezite, insülin direnci, diabet ve kardiovasküler hastalıklardaki varlıkları bilinen adipokinlerin adipoz doku, ovaryum fonksiyonu ve döllenme arasındaki potansiyel mekanizmalarda da rol oynadıkları düşünülmektedir. Bu çalışmada adipokin ailesinin en yeni üyelerinden biri olan Visfatin'in genital siklus fazlarında ovaryumdaki lokalizasyonunu ortaya koymak amaçlandı. Ayrıca folikülogenez GnRH antagonisti olan Cetrorelix ile bloke edilerek, Visfatin ve hipotalamus-hipofiz-ovaryum axisi arasındaki ilişki araştırıldı.Bu çalışmada yetişkin, Rattus norvegicus türü 40 adet dişi sıçan kullanıldı. Her bir grupta 8 denek olacak şekilde 5 grup oluşturuldu. Proöstrus, östrus, metöstrus ve diöstrus grupları vaginal smir metodu ile tayin edildi. Vaginal smir takipleri yapılan ratlardan preöstrus fazındaki 8 deneğe, GnRH antagonisti olan Cetrotide her bir rat için 100 ?g/?l olacak şekilde intraperitoneal olarak enjekte edildi. Deneklerin ovaryum, karaciğer ve kas örnekleri alınıp immüno histokimyasal yöntemlerle incelendi.Işık mikroskobik düzeyde immünohistokimyasal yöntemlerle pozitif boyanan Visfatin proteinin boyanma yoğunluğu yarı-kantitatif olarak değerlendirildiğinde, en şiddetli boyanma proöstrus grubu ovaryum foliküllerinde gözlemlendi. İmmünboyanmalar oosit sitoplazmaları, granüloza hücreleri, teka hücreleri, yüzey epiteli, luteal hücrelerde tespit edildi. H-Score analizi sonuçlarına göre yoğun immünboyanmadan zayıf immünboyanmaya doğru bir sıralama yapıldığında proöstrus, östrus, metöstrus, diöstrus ve Cetrorelix sıralaması ortaya çıktı. Çalışmada ayrıca ovaryum arterlerinin tunica media tabakasındaki düz kas liflerinde Visfatinin pozitif reaksiyon gösterdiği gözlemlendi. Çizgili kas ve karaciğer dokularında yoğun Visfatin immünreaksiyonu belirlendi.Sonuç olarak, Visfatin ekspresyonu rat ovaryum dokusunda siklusa bağlı değişim göstermektedir. GnRH bloke foliküllerde visfatin ekspresyonun düştüğü görülmektedir. Çizgili kas, düz kas ve karaciğer dokularında Visfatin immünreaksiyonu pozitiftir. Visfatin'in ovaryum fonksiyonlarında rol aldığını ve hipotalamus-hipofiz-ovaryum aksisinin blokajı sonucu hormonal azalmaya bağlı olarak azaldığını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Except the energy storage function of the lipid tissue, it has a function like secreting the adipokines that has autocrine, paracrine and endocrine effects. The role of adipokines in obesity, insulin resistance, diabetes and cardiovascular diseases are known. It is thought that the adipokines has a potential role between ovary function and fertilization. in the present study to investigate the localization of a novel adipokine, in the genital cycle phases of the ovary. Additionally, after the blockage of folliculogenesis by GnRH antagonist, Cetrorelix, the relationship between hypothalamus-hypophysis-ovary axis and visfatin is also aimed.In the present study, 40 adult female Wistar rats were used. 5 groups that consisted of 8 rats were generated. The Prooestrus, oestrus, metoestrus and dioestrus groups were determined after vaginal smear method. 8 rats in the prooestrus stage included in the cetrorelix group. The GnRH antagonist Cetrotide was given 100 ?g/?l per rat intraperitonealy. The ovary, liver and the muscle tissues were dissected and evaluated by immunohistochemical methods.The semiquantitative evaluation of the Visfatin protein by light microscobic immunohistochemical methods indicates that the most strong staning was identified in the ovary follicles of prooestrus group. The immunostainings were around the cytoplasm of oocytes, the granulosa cells, theca cells, surface epithelium and the luteal cells. According to the H Score analyses the immunoreaction density decreases as Prooestrus, oestrus, metoestrus, dioestrus. Additionally, Visfatin immunoreaction was shown in smooth muscle fibers of ovarian artery. An intense Visfatin immunoreaction was identified in both skeleton and liver tissues.As a result, visfatin expression changes according to the ovarial cycle in rat. Visfatin expression decreases in folliculogenesis blocked by GnRH antagonist. In the skeletal muscle, smooth muscle and liver tissues the positive Visfatin immunreaction identified. We believe that Visfatin has a potential role in ovarial functions and decreases due to the hormonal decrease after the blockage of hypothalamus- hypophysis- ovary axis.