Pre ve/veya postnatal dönemde uygulanan elektrik alanın elektrofizyolojik ve biyokimyasal parametrelere etkisi
The effect of the prenatal and/or postnatal exposure to electric field on electrophysiological and biochemical parameters
  1. Tez No: 294301
  2. Yazar: DENİZ AKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PİRAYE YARGIÇOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çalışmamızda, 50 Hz elektrik alanların sıçanlardan kaydedilen uyumsuzluk negativitesi (MMN) üzerinde oluşturduğu etkilerle birlikte, beyinde apoptozis ve oksidan hasarın olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışmamızda Wistar albino sıçanlar kullanılarak, Kontrol grubu (K), 3 haftalık prenatal (Pr), 3 aylık postnatal (Po) ve Prenatal + postnatal (Pr+Po) dönemlerinde elektrik alana maruz bırakılan erkek yavruların oluşturduğu gruplar olmak üzere 4 grup oluşturulmuştur. Pr grubunu oluşturan erkek yavrular sadece prenatal dönemde, Po grubunu oluşturan erkek yavrular sadece postnatal dönemde, Pr+Po grubunu oluşturan erkek yavrular hem pre hem de postnatal dönemde 50 Hz frekanslı 12 kV/m şiddetindeki elektrik alana günde 1 saat süreyle maruz bırakılmışlardır. Deneysel sürenin sonunda erkek sıçanlar üretanla (1.2 g/kg) anestezi edildikten MMN kayıtları alınmıştır. Sıçanların MMN kayıtları alındıktan sonra beyin dokuları çıkarılarak apoptotik hücre, 4-hidroksinonenal (4-HNE) ve protein karbonil tayinleri yapılmıştır. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında 4- HNE ve protein karbonil değerlerinin Pr grubunda değişmediği, Pr+Po grubunda azaldığı, Po grubunda ise 4-HNE düzeyinin arttığı fakat benzer artışın protein karbonil düzeylerinde görülmediği tespit edilmiştir. Beyin dokusundan alınan kesitler Tunel metodu ile yapılan incelemede kontrol ve deney gruplarında apoptotik hücrelere rastlanılmamıştır. Bununla birlikte, kaydedilen potansiyeller karşılaştırıldığında bütün gruplarda P2N2 genliğinin nadir uyarı durumunda standart uyarıya göre önemli derecede arttığı bulunmuştur. Ayrıca, fark eğrilerinin gruplar arası karşılaştırmasında, kontrol grubuna göre elektrik alana maruz kalan bütün deney gruplarında MMN aktivitesini temsil eden P2N2 genliklerinin istatistiksel yönden anlamlı olarak azaldığı gözlenmiştir. Sonuç olarak çalışmamızda, elektrik alanın MMN genliğini azalttığı izlenirken, lipid peroksidasyonu artırabileceği ve protein oksidasyonuna neden olabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our study aimed to investigate mismatch negativity (MMN) as well as apoptosis and oxidative brain damage in rats exposed to 50 Hz electric field (EF). In our study, Wistar albino rats were divided into four groups: control group (C), prenatal group were exposed to EF during pregnancy for 3 weeks (Pr), Post-natal group were exposed to EF after pregnancy during 3 months (Po), pre+postnatal group were exposed to EF during pregnancy and continued to be exposed to EF (Pr+Po). Experimental groups were exposed to 50 Hz EF at 12 kV/m intensity (1 h/day). Male rats, aged three months, were anesthetized with urethane (1.2 g/kg), the head of the animal was attached to the stereotaxic instrument and electrodes were positioned to the surface of the dura. After MMN recordings, animals were killed by exsanguination and their brain tissues removed for apoptotic cell, 4-hydroxy-2-nonenal (4-HNE), and protein carbonyl analysis. Protein carbonyl and 4-HNE levels were not changed in the Pr group and decreased in the Pr+Po group whereas 4-HNE levels were increased in the Po group in comparison with the C group. . However, TUNEL-positive cells in experimental groups did not differ from the C group. There were differences in the amplitudes of P2N2 between the responses to the standard and the deviant tones in all groups. Also, in difference waves, amplitudes of P2N2 in all experimental groups were significantly decreased compared with the C group. In conclusion, EF decreased MMN amplitudes and could be induced by lipid and protein oxidation.