Evaluation of the azeotropic agents for the isopropyl alcohol-water system
İsopropil alkol-su sistemi için azeotropik maddelerin (agent) değerlendirilmesi
  1. Tez No: 29431
  2. Yazar: AYLA GÜRSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TARIK G. SOMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
öz ÎSOPROPÎL ALKOL-SU SlSTEMÎ ÎÇÎN AZEOTROPÎK MADDELERİN (AGENT) DE?ERLENDİRİLMESİ GÜRSOYAyla Yüksek Lisans Tezi: Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof-Dr. Tank G. SOMER Ekim, 1993, 80 sayfa Isopropil alkol (IPA)-su sisteminin damıtımında, üçüncü bir komponent'in etkisi, dolgulu bir laboratuvar damıtma kolonu kurularak incelenmiştir. Bu kolonun teorik tabla sayısı ise, CCI4-Benzen karışımı kullanılarak tayin edilmiş ve 19 teorik tabla bulunmuştur. Bu çalışmada, %85'lik isopropil alkol çözeltisi, kolonun ortasından verilmiştir. İsopropil alkol-su azeotropunun ayrışması için literatürde bu konuda çok az bilgi vardır. Su ve isopropil alkol yanında“üçüncü komponent”olarak bilinen bu maddeler arasında yalnız siklohexan ve di-isopropil eter sınai önem kazanmıştır. Fakat literatürde hem bu iki madde hemde diğer muhtelif maddeler hakkında performansları ve ekonomileri üzerine bilgi bulunmamaktadır. Bu tez çalışmasında siklohexan, di-isopropil eter, benzene ve CCI4, azeotropik madde (agent) olarak vıdenenmiştir. Her bir komponent için dekantördeki ve kaynatma kazanmdaki konsantrasyonlar sabit hale gelinceye kadar kolon çahşönlmıştır. Konsantrasyonların sabitleşmesi anına kadar örnekler alınarak analiz edilmiştir. Elde edilen ölçüm sonuçlarına ve yapılan ekonomik analizlere göre, di-isopropil eter ve siklohexamn, IPA-su sisteminin azeotropik damıtılmasında diğer iki komponent CCI4 ve benzenden daha etkili olduğu bulunmuştur. Di-isopropil eter ve siklohexan arasında bir seçim yapmak için, alttan 99.9 saflıkta IPA ve üstteki su fazında minimum IPA konsantrasyonu sağlayabilecek bir kolonun dizayn edilmesi gereklidir. Bu tez çalışmasında elde edilen bilgiler bu tasarını için yeterli olup, sonucun ekonomik yönden de değerlendirilmesi zorunludur. Tek kolonun ekonomik olmaması halinde İM kolon tasarlanabilir; bu kolonlardan biri %99.9 IPA, diğeri su fazmdaki IPA'yi ayırıp, buhar halinde tekrar birinci kolonun soğutucusuna vermek üzere tasarlanmalıdır. Anahtar Kelime: Azetropik maddeler (agent), Azetropik damıtma kolonu. Bilim Dalı Sayısal Kodu: 603.01.01 vu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EVALUATION OF THE AZEOTROPIC AGENTS FOR THE ISOPROPLY ALCOHOL- WATER SYSTEM GÜRSOY, Ayla M.S. Thesis in Chemical Engineering Supervisor: Prof.Dr. Tank G. SOMER October, 1993, 80 pages A packed laboratory column was constructed to study the effectiveness of various azeotropic agents in the distillation of isopropyl alcohol (IPA)-water system. The feed was 85% IPA, entering the column from the middle. The agents tested were benzene, CCI4, cyclohexane and diisopropyl ether. The column was tested using CCI4-benzene mixture to determine equivalent number of theoretical plates at total reflux. The results indicated that, it corresponded to 19 theoretical plates plus the reboiler. At steady state, the compositions of the top and bottom products were determined using each agent separately. Although the column itself was not previously designed for this separation due to insufficient information in the IVliterature on the vapor liquid equilibria, the performances of the four azeotropic agents were evaluated on the same column (height 4.5 m, diameter 5 cm.) for comparison. Based on the data obtained, economic analysis were also carried out for each azeotropic agent. The results indicate that diisopropyl ether and cyclohexane are the two best agents to be used; they produce IPA above azeotropic concentration as the bottom product, with some quantity of IPA being present in the top water distillate phase. Data and information obtained in this study are sufficient to design a single column to produce 99.9% IPA as the bottom product and a minimum quantity of IPA in the top water distillate. After designing two such columns, one for diisopropyl ether, the other for cyclohexane, an economic analysis is needed for the final selection between the two. It is possible to use two distillation columns in the azeotropic distillation of the IPA-water system. If, in the design of a single column, the rectifying section becomes excessively tall (excessive number of plates), the distillate water phase may be processed further in a second distillation column, with the product IPA vapor stream being recycled to the condenser of the first column. Key Word: Azeotropic agents, Azeotropic Distillation Column. Science Code: 603.01.01