Miyokardiyal iskemi-reperfüzyon hasarında resveratrolün büyük kalsiyum bağımlıpotasyum kanalları aracılıklı etki mekanizmasının incelenmesi
The effect of resveratrol in myocardial ischemia-reperfusion injury; Role of bkca
- Tez No: 294367
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER N. TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kardiyoloji, Pharmacy and Pharmacology, Cardiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı resveratrol'ün miyokardiyal iskemi-reperfüzyonda oluşturduğu koruyucu etkide BKca kanallarının etkisini incelemek. Bunun için wistar ratlar ketamin hidroklorür ve ksilazin ile anesteziye edildikten sonra toraks hızla açılarak kalp buzlu Krebs-Heinseleit çözeltisi içerisine alınarak hızlıca Langendorff sistemine asılmıştır. SVGB kalbin sol ventrikülüne yerleştirilmiş lateks balon yardımıyla ölçülmüştür. Deneylerde infarkt alan ve MP35 kayıt sistemiyle hemodinamik parametreler (SVDSB, SVGB, ±dP/dt) ölçülmüştür. Deney hayvanları 3 gruba ayrılmıştır. 1. Grupta (kontrol) grubunda 30 dk'lık dengelenme. 2. grupta paksilin veya resveratrol 20 dk'lık gengelenme ardından 10 dk. paksilin (3 µM) veya resveratrol (10µM) infüzyonu yapılmıştır. Paksillin ve resveratrol'ün kombine kullanıldığı 3. grupta 10. dk'lık dengelenmeden sonra 10 dk. Paksilin (3, 1, 0.3, 0.1, 0.03 µM) ardından 10 dk. resveratrol (10µM) uygulanmıştır. Bütün deney gruplarında 30 dk. iskemi ve 120 dk. reperfüzyon yapılmıştır. Deney sonunda kalpler TTC ile boyanarak infarkt alan tayini yapılmıştır. Resveratrolün infarkt alanda yaptığı azalma paksilin'in 3 ve 1 µM konsantrasyonlarında ortadan kalkmıştır. Ayrıca paksilin 3, 1, ve 0.3 µM konsantrasyonlarında resveratrol'ün SVGB, SVSDB ve ±dP/dt değerlerinde iskemi-reperfüzyon hasarına karşı yaptığı korumayı ortadan reperfüzyonun 30, 60 ve 120. dakikalarında anlamlı olarak ortadan kaldırılmıştır. Bu sonuçlar resveratrolün kalsiyum bağımlı potasyum kanallarını aktive ederek iskemi-reperfüzyon hasarına karşı kalbi koruyabileceğini göstermektedir.Anahtar Kelime: Resveratrol, BKCa kanalı, önkoşullama, iskemi-reperfüzyon
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to investigate the role of BKCa channel at the protective effect of resveratrol in the myocardial ischemia-reperfusion injury. Wistar rats were anesthesia with ketamine+ksilazin and hearts were put into solution after thorax was immediately opened. Finally, the hearts were mounted on the Langendorff system quickly. Left ventricular pressure was measured with a water-filled balloon. In all experiments, the infarct size and hemodynamic parameters (LVDP, LVEDP, ±dP/dt) were measured and evaluated by MP35 recording system. In the first group (control) after isolation of the hearts 10 min stabilization period followed by 20 min normal perfusion was applied. In the paxillin (3, 1, 0.3, 0.1, 0.03 µM) and resveratrol (10 µM) group, after 10 min stabilization period, heart was perfused paxillin and resveratrol separately 10 min. In the resveratrol group or paxillin group, 10 min stabilization, 10 min perfused and 10 min resveratrol or paxilllin perfused. All hearts were subjected to 30 min global ischemia followed by 120 min of reperfusion. The hearts were dyed with TTC for infarct size measurement When resveratrol was applied infarct size significantly decreased against control and paxillin. Paxillin was significantly decreased this protective effect at 3 and 1 µM concentrations. In resveratrol group LVSP, LVEDP and ±dP/dt value at 30, 60, 120 . min were not change when compared before ischemia values. Paxillin (3, 1, and 0.3 µM) markedly reduced LVSP, LVEDP and ±dP/dt value at 30, 60, 120. min when compared resveratrol. These results show that BKCa channel has potential role in resveratrol protective effect.Keyword: Resveratrol, BKCa channel, preconditioning, ischemia-reperfusion