Effects of process variables on yield and composition of spearmind oil extracted under supercritical fluid conditions
- Tez No: 29437
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNER HORTAÇSU, YRD. DOÇ. DR. UĞUR AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
VI ÖZET Bu çalışmada, yan-sürekli çalışan bir ekstraktörde, süperkritik C02 çözücü olarak kullanılarak Türkiye'de yetişen nane bitkisinin {mntha spicata) yapraklarından nane yağı özütlenmiştir. Çalışmanın işlem parametreleri basınç (80-110 atm), sıcaklık (40-60 °C) (çözücü yoğunluğu 0.198-0.688 g/cm3) ve ekstraksiyon süresi (1-4 saat) olarak seçilmiştir. Bu parametrelerin elde edilen esansiyel yağın kompozisyonu ile bağıl esansiyel yağ verimine etkileri incelenmiştir. Verim, Clevenger cihazı kullanılarak, klasik su desti lasyonu metodu ile elde edilen esansiyel yagm hacmine göre hesaplanmıştır. Süperkritik C02 ekstraksiyon yöntemi ile elde edilen esansiyel yağların kompozisyonu, klasik su buharı destilasyon ürünleri ile kıyas lanmıştır. Proses şartlarının ürün üzerindeki kalite ve kompozisyon değişimlerine olan etkilerine gaz kromatograf ve kütle seçici detektör kullanılarak incelenmiştir. Hesaplamalar için, nanede en fazla miktarda bulunan ve nane yağını en iyi tanımlayan oniki bileşen seçilmiştir. Elde edilen sonuçlar çalışma şartlarının esansiyel yağların kompozisyonunu etkilediğini göstermektedir. Bu nedenle arzu edilen kalitede ürünün ekstraks iyonun çalışma şartlarının değiştirilmesi ile elde edilebileceği belirlenmiştir.VII îşlem şartlarındaki ve çalışma süreler indeki değişiklikler özütlenen yağını verimini ve komponentlerinin dağılımım önemli ölçüde etkilemektedir. 40 °C-110 atm ve 4 saat ekstraksiyon süresi şartlarında bağıl nane yağı verimi yüzde 80'lere kadar çıkarken verim 40 °C-80 atm ve 1 saat şartlarında yüzde 23.3 olmuştur. Saf süperkritik C02 ile ilave bir çözücü kullanılarak zenginleştirilmiş süperkritik karbon dioksitin çözücü yeteneklerini kıyaslamak için etil alkolün ilave çözücü olarak kullanıldığı iki farklı deney yapılmış ve alkol konsantrasyonundaki artışın verimi arttırmış olduğu gözlenmiştir. Bunlara ilaveten, üç değişik tip ekstraksiyon metodu ile elde edilen nane yağı örneklerinin kompozisyonlarını kıyaslamak amacı ile etil alkol kullanılarak Soxhlet ekstraksiyonu gerçekleştirilmiştir. Buhar destilasyonu ve süperkritik ekstraksiyon ile elde edilen nane yağlan monoterpen içeriklerine göre kıyaslanmıştır. Süperkritik karbon dioksit ekstraksiyonu ile elde edilen yağlarda oksijenlenmiş hidrokarbon oranının daha yüksek, buna karşılık esans yaygın doğal koku ve tadım azaltan monoterpenler açısından da düşük olduğu görülmüştür. Bu nedenle esansiyel yağların özütlenmesinde, klasik buhar destilasyonu kullanmak yerine süperkritik karbon dioksit kullanmak avantaj sağlamaktadır. Ekstrakte edilen nane yağlarındaki monoterpen hidrokarbon oranları bağıl esansiyel yagm verimi ile yaklaşık olarak ters bir ilişki göstermektedir. Nane yağının bileşenlerinin basınç ve sıcaklık değişimlerine karşı çok hassas oldukları gözlenmiştir. Yüksek basınç ve 4 saat ekstraksiyon şartlarında su destilasyonu ile elde edilen yağın kalitesine benzer veya daha kaliteli nane yaQı kompozisyonu (düşük monoterpen hidrokarbonları) elde etmenin mümkün olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT in this study, spearmint oil was extracted from Turkish mint-plant (mentha spicata) leaves using supercritical carbon dioxide as solvent in a pseudo-continuously operated extractor. The operating parameters chosen for the study were pressure (80-110 atm), temperature (40-60 °C) (solvent density 0.198-0.688 g/cm3), and duration of extraction (1-4 hr). Effects of these parameters on composition of essential-oil extracts and on relative essential-oil yield were investigated. The yield was reported on the basis of volume of the essential oil obtained via the conventional hydro-distillation method by using the Clevenger apparatus. The compositions of the spearmint oils obtained via supercritical carbon dioxide extraction were compared with those of the classical hydro- distillation products. The effects of the process variables on product quality and the difference in chemical compositions among various samples were determined using capillary gas chromatograph and mass selective detector. Twelve of the components with the largest amounts which characterize the spearmint oil best were selected for more detailed analyses. The results showed that the operating parameters affected the composition of the essential oil and the required quality may be obtained by adjusting the operating conditions of extraction.V Variations in operating conditions and extraction time signif icantly affected the yield and distribution of components in the extracts. Although a relative essential-oil yield as high as 80 per cent was obtained at 40 °C-110 atm conditions in the four-hour extraction period, the yield was 23.3 per cent at 40 °C, 80 atm conditions in the one-hour extraction period. in order to compare the solvent capabilities of supercritical carbon dioxide to those of carbon dioxide doped with a cosolvent, two different experiments were carried out using ethyl alcohol as the cosolvent. Increase in alcohol concentration resulted in the increase of the extraction yield. in addition, Soxhlet extraction with ethanol was performed to compare the composition of spearmint oil samples obtained via three types of extraction methods. Spearmint oils obtained via hydro-distillation and supercritical- fluid extraction were compared in terms of their monoterpene-hydrocarbons content. The use of supercritical carbon dıoxide f ör extraction of essential oils presented an advantage över the use of conventional distillation method since the extracts thus obtained consisted primarily of oxygenated hydrocarbons and generally lacked most monoterpene hydrocarbons which can mask ör degrade the natural aroma of the essential oil. Fractions of the monoterpene hydrocarbons in the spearmint-oil extracts were found to be approximately inversely correlated with the relative essential-oil yield. it was observed that, composition of spearmint oils were very sensitive to pressure and temperature changes.