Non-verbal communication skills for effective presentation in EFL
Yabancı dil olarak İngilizce öğretiminde etkili sunum için sözsüz iletişim
- Tez No: 294428
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN KIRKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada Çukurova Üniversitesi Yabancı Diller Eğitim Merkezinde (YADİM) görev yapan deneyimli İngilizce öğretmenlerinin sözsüz iletişim ile ilgili farkındalık düzeyleri ve beden dil lerini sınıf içi sunumlarında ne kadar etkin kullandıkları araştırılmıştır. YADİM'de görev yapan 10 ögretmene vak'a çalışması yöntemiyle bir araştırma uygulanmış, nitel ve nicel araştırma yöntemleri kullanılmıştır.Araştırmada katılımcı gruba anket uygulanmış ve ders esnasındaki sözsüz iletişim konusundaki yeterlilik düzeyleri video gözlemleri ve günlükler kullanılarak araştırmacı tarafından gözlenmiştir. Daha sonra, katılımcı gruba araştırmacı tarafından haftada bir saat olmak üzere dört hafta süreli meslek içi gelişim eğitimi verilmiştir. Uygulama tamamlandıktan sonra, gruba uygulanan test ve gözlem tekrarlanmış ve eğitim uygulaması sonrasında sağlanan iyileştirme belirlenmeye çalışılmıştır.Bu araştırmanın sonuçları İngilizce öğretilen yabancı dil sınıflarında katılımcı öğretmen grubunun sözsüz iletişim becerileri ile ilgili bilgilerini ve sözsüz iletişim becerilerini geliştirmeye yönelik bir eğitimin katkısını ve gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the level of awareness on non-verbal communication skills of the experienced English teachers at Çukurova University Foreign Language Education Center (YADİM), and how effectively they use their body language in classroom presentations were investigated. A case study was conducted with 10 teachers at YADİM, and both qualitative and quantitative research designs were used.A questionnaire survey was applied to the group and the levels of proficiency on non-verbal communication was observed through video recordings and dairies during the lessons. Then, a development training was given to the participating group by the researcher for one hour a week for a period of four weeks. At the end of the four-week period, the same questionnaire and observations were repeated and the improvements were investigated.The results of this study provide information on the non-verbal communication skills of a group of teachers in foreign language classes where English is taught, and suggests the contributions and necessity of a training to improve non-verbal communication skills.