Marinalarda teknik ve operasyonel yönetim: Bilişim sistemlerinin geliştirilmesi üzerine bir uygulama
Technical and management operation of marinas: Aplication of development of marina management system
  1. Tez No: 294459
  2. Yazar: SALİM SELÇUK BALCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSEL ZAFER ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, İşletme, Marine, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Tarihte insanoğlunun keşfedilmemiş yerlere olan özlemi ve bu yolculuktaki merakı toplulukların deniz aşırı yolculuklar yapmalarına sebep olmuştur. Geçmişten günümüze bu yolculuğun her ne kadar yapısı değişmese de amacı değişmiştir. Günümüzde artan ve değişen ihtiyaçlara paralel olarak denizde seyahatin keşif yönüne olduğu kadar keyif yönüne de ağırlık verilmektedir. Teknelerle yapılan bu keşif ve keyif amaçlı seyahatlerde gittikleri yerde güvenli bir barınma yeri ihtiyaçları doğmuştur. Bu ihtiyaçta günümüz marinacılığın temelini oluşturmaktadır.Günümüz marinacılığında tekne kullanıcılarının ihtiyaçlarına karşılık verebilmek sektörde söz sahibi olabilmenin temel koşuludur. Bu sebeple marinalarda barınma hizmeti dışında birçok hizmet sunulmaktadır. Marinalarda verilen tüm hizmetlerin kalitesi teknoloji ve bilişim sitemlerinin adaptasyonu ile arttırılmaktadır.Bu projede, yatçılığın dünyada ve Türkiye'de geldiği nokta değerlendirilmektedir. Ayrıca marinalarda verilen temel ve tamamlayıcı hizmetler de tartışılmaktadır. Çalışmanın uygulama bölümünde ise Türkiye'de bulunan marinalarda kullanılan bilişim sistemlerinin marina operasyonları üzerindeki etkisi ve kullanıcı memnuniyetine olan katkıları ölçülmektedir.
Özet (Çeviri)
Longing and curiosity of unexplored places in human history, led them to travel overseas communities. This journey from past to nowadays remain the same purpose, although the structure has changed. Today, the growing and changing needs in parallel to the sea journey of discovery, the leisure side also came into prominence. In time these journeys pushed boat owners to deviate their routes to shelter and safe harbours. This needs of today is the basis of marina bussiness.Respond to the needs of today's boat owners is the main factor of being a leader of marina bussiness. For this reason, many services are offered in addition to the sheltering service of marinas. Adaptation of new technology and information systems in marina bussiness results in increasing the quality of services.In this project, developing of the yachting industry all around the world and in Turkey have considered. In addition, marinas are discussed in the basic and supplementary services. In the application part of the study analyses the effect of information systems used in the Turkish marinas to the marina operations, and user satisfaction, also analysed according the needs.