Hasılat kirasından kaynaklanan davalar ve takipler
The actions and the exeting proceedings stem from the lease of revenue
  1. Tez No: 294508
  2. Yazar: YASEMİN KARABİDEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP AKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Kira sözleşmesi, taşınır veya taşınmaz mallar ile bir hakkın kullanılmasının belirli bir bedel karşılığı başkasına devir borcunu sağlayan bir sözleşme türüdür. Kira sözleşmesinin, adi kira ve hasılat kirası olmak üzere iki türü vardır.Hasılat kirası, hasılat getiren bir malın veya hakkın kullanılmasının yanında semelerinden yararlanılmasının da devredildiği sözleşmedir. Hasılat kirasının konusunu taşınır veya taşınmaz mallar oluşturabileceği gibi adi kiradan farklı olarak haklarda oluşturur.Hasılat kirası sözleşmesinden kaynaklanan uyuşmazlıklar hasılat kirasından kaynaklanan davalar ve takiplerin konusunu oluşturur. Uygulamada hasılat kirasından kaynaklanan davalar; tahliye davaları, tespit davaları, uyarlama davaları, kira bedelinin indirilmesi davaları, kira alacağı ve tazminat davaları şeklinde görülmektedir.Hasılat kirasından kaynaklanan takipler, kiralayanın mahkemeden aldığı tahliye ilamına dayanarak yaptığı ilamlı icra yoluyla takip ile kira süresinin sona ermesi ve kiracının temerrüdünden kaynaklanan ilamsız icra yoluyla takip olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The lease agreement is a type of contract which allows to transfer to someone else movable or real properties and a right for a price. The lease agreement has two type as ordinary rent and rent of revenue.The rent of revenue is a contract that transferred the usage not only the bringing a revenue property or the right also its fruits. Subject of the revenue contract arise from movable and real estate in adition differ from ordinary rent as includes the rights.The contradictions arised from revenue contract couse of actions and executing proceeds. In practise actions stem from revenue contract are eviction case, declarotary action, adaptation action, rental diminishing action, rental demand action and action for compensation.Executing proceeds stem from revenue contract combines in two part which judgment dept handled from a court after action and default of tenant.