Türk Hukukunda ürün kirası
Usufructuary lease at Turkish Law
- Tez No: 441024
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Türk Borçlar Kanunu'nda yer alan kira sözleşmesi çeşitleri: adi kira, konut ve çatılı işyeri kirası ile ürün kirasıdır. Ürün kirası, TBK'nın 357 ile 378'inci maddeleri arasında düzenlenmiştir. TBK m. 357 ürün kirasını:“Ürün kirası kiraya verenin, kiracıya, ürün veren bir şeyin veya hakkın kullanılmasını ve ürünlerin devşirilmesini bedel karşılığında bırakmayı üstlendiği sözleşmedir.”şeklinde tanımlamaktadır. Diğer kira türlerinden farklı olarak ürün kirasına hakların da konu olması mümkündür. Ürün kirası, 818 sayılı Borçlar Kanunu zamanında Hasılat Kirası olarak isimlendirilmekte iken, 6098 sayılı TBK ile şimdiki ismini almıştır. Bu kira türü Türkiye'de olduğu gibi diğer birçok ülkede de uygulama alanı bulmaktadır. Ürün kirası ekonomik açıdan dünya çapında ilgi görmekte, bunun sayesinde taraflar karşılıklı olarak fayda sağlamaktadır. Ürün kirası farklı açıdan değerlendirildiğinde bir iş sahası olarak da görülebilir. Bir şirketin ürün kirasına konu olması durumunda, kiraya veren menfaat elde ederken, kiracı ile o işyerinin çalışan işçileri de fayda sağlamaktadır. Ürün kirasının, Türkiye'nin bazı bölgelerinde farklı isimlerle anılması mümkündür. Kimi yerlerde marabacılık, yarıcılık olarak bilinmesi bu duruma örnektir. Her ne kadar isimlendirilmesi farklı da olsa, esaslı unsurları kanunda düzenlenen tipik bir sözleşme olduğundan somut olayda ürün kirası olarak kabul edilmeli ve bu kira türünde TBK'nın ilgili maddeleri uygulama alanı bulmalıdır. Kanunda sistematik bir şekilde ürün kirasının tanımı yapılmış, tarafların hak ve borçları belirtilmiş, sözleşmenin sona ermesi ile sona ermenin sonuçları hüküm altına alınmıştır. Sistematiğin son kısımda da ürün kirasının bir türü olan hayvan kirası özel olarak düzenleme alanı bulmuştur. Her ne kadar ürün kirasının hayvan kirasından başka çeşitleri olsa da özellik arz etmesi sebebiyle hayvan kirası ayrıca ve açık olarak hüküm altına alınmıştır. Çalışmamızda ürün kirası, TBK'da yer alan düzenlemeler ışığında açıklanmış ve yeri geldiğinde yargı içtihatları örnek verilerek anlatılanlar ayrıntılı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkish Obligations Code is located on lease types: ordinary lease, the lease housing and roofed office rents and usufructuary lease. Usufructuary lease is arranged between 378'inc substances with TBK 357. Usufructuary Lease is defined as follows at TBK 357;“Usufructuary lease is a contract that the owner gives over a yielding thing or using the right of it and its fruits that the owner thinks to assign to the tenant who is required to pay some defined or definable rental as a provision to gather the products.”. Unlike other types of lease rights to the usufructuary lease also can be the subject. Usufructuary lease, while being named No. 818 Hasılat Kirası Code of Obligations time took its current name with the No. 6098. This type of lease is finding application in many other countries as well as in Turkey. Usufructuary lease worldwide interest in seeing economically, with the result that the parties provide mutual benefits. Usufructuary lease is considered from a different perspective it can be seen as a rental business field. In case a company is subject usufructuary lease, the lessor while earning interest, providing that benefit workers in the workplace with the tenant. Usufructuary lease, can be referred to by different names in Turkey in some areas. In some places known example of this situation is as follows: marabacılık, yarıcılık. Although different named , albeit essential elements of a contract is typically held in the law should be regarded as usufructuary lease and types of TBK must find the area of application of this lease. The definition of a systematic fashion usufructuary lease made in the laws, the parties' rights and obligations specified, the expiration of the contract with the end results are provisioned. Animals with a kind of systematic in the last part of the usufructuary lease was found to lease special regulation. Although other types of usufructuary lease of animal lease even though the lease of property animals were also due to supply and provisioned on. At Our work usufructuary lease, regulations and court decisions in the TBK explained in the light of those described in the above examples are discussed in detail when appropriate.