Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne göre ifade hürriyeti
Expression of freedom according to Europan Convention on Human Rights
  1. Tez No: 294531
  2. Yazar: HİLAL ERKEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
İfade hürriyeti, birçok temel hak ve hürriyetin kullanılabilmesi için hem bir gerekçe hem de bir sonuçtur. En temel haklarımızı talep edebilmek için bile ifade hürriyetine ihtiyaç duyarız. Bu hakların kullanımı sonucunda ise, bir şekilde kendimizi ifade etmiş oluruz bu anlamda da ifade hürriyeti bir sonuçtur.Birçok hak ve hürriyete kaynaklık eden ifade hürriyeti, ülkemizin de taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 10.maddesinde düzenlenme altına alınmıştır. Maddenin birinci fıkrasında özgürlüğün unsurları düzenlenirken, ikinci fıkrasında hangi hallerde sınırlandırma altına alınacağı düzenlenmiştir.Ülkemizden AİHM'e giden birçok davanın ifade hürriyetine ilişkin olduğunu düşünürsek ve verilen kararların azımsanmayacak kadarı ihlal niteliğinde olduğundan söz konusu hürriyetin önemi daha çok anlaşılacaktır.AİHM ifade hürriyeti karşısında genel itibariyle özgürlükçü bir yaklaşım sergilerken şartlar oluştuğunda sınırlandırmaları haklı görebilmektedir. AİHS'e göre, ifade hürriyetinin sınırlandırılabilmesi için; yapılan sınırlandırmanın kanuna dayalı yapılması, ikinci fıkrada sayılan meşru amaçlardan birine dayalı olarak yapılması ve demokratik toplum için gerekli olması gerekmektedir.AİHM bu şartlara ek olarak içtihatla geliştirdiği kriterleri de göz önünde bulundurarak önüne gelen davaları çözüme kavuşturmaktadır.Meydana gelen teknolojik gelişmelerle ifade hürriyetinin kapsamı azalmamakta, aksine artmaktadır. Görünen o ki, önümüzdeki günlerde de ifade hürriyeti tartışma konusu olmaya devam edecek, unsurları ve sınırları konusundaki anlaşmazlıklar artacaktır.
Özet (Çeviri)
Freedom of expression is reason and besides result for using a lot of essential rights and freedoms freely. We need freedom of expression for even want to our the ordinariest rights. When we used these rights, we express ourself from this point of view freedom of expresssion is result.Freedom of expression alot of rights and freedoms? source was put in order at article 10 of ECHR our country is side too. While freedom?s elements is put in order at article?s first paragraph, at second paragraph at which positions can be limited was put in order.İf we think that alot of cases go to ECHR from our country are connected with freedom of expression and alot of decisions given by ECHR are breaking of article 10, freedom of expression?s importance will be understood better.As generally ECHR has liberty approach to reedom of expression, It can consider right limititations sometimes. According to ECHR, we have three elements for limiting freedom of expressions. Theese are; limititation should be legal, should be based on one of legal aims counted at second paragraph and limititation should be necessary for a democratic society.İn addiation to theese conditions ECHR solves the problem comes to ıts front with convictions it develops.With tecnological developments happened, freedom of expression?s importance didnt decrease on the contrary is increasing. It is clear that freedom of expression will continue to be subject of argument, disegreements regardig to ıt?s elements and limits will be increase.