1946 yılında anti demokratik kanunlar üzerinde yapılan demokratikleşme çabaları ve bunların basın ve kamuoyunda yansımaları
Democratization efforts made on the anti-democratic law in 1946 and their reflections on press and public opinion
  1. Tez No: 294533
  2. Yazar: ABDULLAH KARABACAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN AKANDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
1930 yılındaki Serbest Fırka denemesinden sonra Halk Partisi için tek-parti yönetiminin pekiştirilmesi dönemine girilmiştir. Gerek parti programında yapılan çalışmalar, gerekse Türk Ocaklarının kapatılıp Halk evlerine geçiş süreci, bu amaca yönelik çalışmalar olmuştur. İsmet İnönü'nün Milli Şef olmasıyla tek-parti ideolojisi daha da etkin bir hale gelmiş bulunmaktadır.Tek-parti döneminde toplumun tek-parti yönetimine karşı olumsuz tavır almasına sebep olan bir takım uygulamalar ve kanunlar yapılmış, anti-demokratik olarak niteleyebileceğimiz bu uygulamalar toplumun özellikle sosyo-ekonomik yaşantısında büyük sancılara yol açmıştır. İkinci Dünya Savaşı yıllarında ekonomik hayatta uygulamaya konan Milli Korunma Kanunu, Varlık Vergisi Kanunu, Toprak Mahsulleri Ofisi gibi kanunlar ekonominin kötü gidişine çare olmadığı gibi siyasal iktidara karşı toplumsal bir muhalefet yaratmıştır.Matbuat Kanunundaki hükümete gazete kapatmak yetkisi, İş Kanununa aykırı bir şekilde insanların zorunlu çalışmaya tabi tutulması ve hafta tatillerinin verilmemesi fazla mesai uygulamalarına karşın ücretlerin düşüklüğü, işçilere sendikal haklarının verilmeyişi, Milli Korunma Kanuna dayanarak hükümetin tarım ürünlerine el koyması, Cemiyetler Kanunu gereğince iktidarın dışında siyasal bir teşekküle izin verilmeyişi, Polis Vazife ve Salahiyetler Kanunun 18. maddesinin kişi hürriyetlerine aykırı bir şekilde kullanılması, Seçimlerin çift dereceli yapılıp, seçmen iradesinin seçimlere tam yansıtılmayışı ve seçimlerde uygulanan acık-oy, gizli-tasnif ilkesi, Üniversiteler Kanuna aykırı olarak öğretim üyelerinin haksız yere üniversiteden atılması gibi uygulamalar tek-parti yönetimine karşı oluşan toplumsal muhalefeti güçlendirmiştir.Çok partili hayata geçildikten sonra özellikle Demokrat Parti bu anti-demokratik uygulamaları şiddetle eleştirecektir. CHP ise bu süreç içerinde anti-demokratik uygulamaları kaldırma ve yumuşatma yoluna gitse de önceden oluşmuş muhalefet bu tepkisini seçimlerde gösterecek ve CHP'ni seçimlerde cezalandıracaktır.
Özet (Çeviri)
After Liberal party experience in the year 1930, for People?s Party, the period for reinforcing one party-administration was entered. Both the works carried out toward party program and the process for passing to People?s Houses after Turkish Hearths became the works toward this aim. Following that İsmet İnönü becomes National Chief; the ideology of one party became more effective.During one party period, some applications and codes causing the society to take negative attitude against one party administration, were made and these applications we can say that they are anti?democratic resulted in great pains in the life of society, especially socioeconomically. The codes such as National Conservation Code, Code of Capital Tax, Code on Soil Products Office, implemented In the years of Second World War were not only a solution for retrograding of economy but also created a social opposition against political power.The applications such as the power to close newspaper given to the government in Code of Press; subjecting the humans to the obligatory working and not paying the week?end wage, violating the labor law; low wages despite overtime works applications, not giving their union rights to the workers; confiscating of government the agricultural products, based on Code of National conservation, not permitting any political organization other than the party in power in accordance with Association Law; using 18th item of law of police powers in the way of violating personal liberty; carrying out the elections in double-stage and thus not fully reflecting the will of voters to the elections and the principle ?open vote and classifications secretly?; and dismissing the lecturers gratuitously from the university, violating the code on universities strengthened the social opposition forming one party administration.After proceeding to the multi-partied life, especially Democrat Party will strongly criticize these antidemocratic applications, while CHP went to way of demolishing and mitigating the antidemocratic application, but pre-formed opposition will show its reaction during election and punish CHP in the election.