Siyasî ve kültürel açıdan Kazak Hanlığı (1456-1731)
Kazakh Khanate for in terms of political and cultural (1456-1731)
  1. Tez No: 294535
  2. Yazar: YERKİNAY MAUKHARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI ATÇEKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Kıpçak koluna dâhil olan Kazaklar, Cengiz Han İmparatorluğu döneminde Cuci Han'ın idaresinde kalmışlardır. Daha sonra XV. yüzyılda Ak Orda'nın devamı olarak yeni adla Kazak Hanlığı tarih sahnesinde ortaya çıktı.1480'de Canibek Han'dan sonra sırasıyla tahta çıkan halefleri Burunduk Han (1480-1511) ve Kasım Han (1511-1523) zamanlarında Kazak Hanlığı'nın gücü artarak, Orta Asya bozkırlarının kuvvetli devlet haline geldi. XVII. yüzyılda ise Hanlık gücünü kaybetmeye başladı. Rus ve Çinli'lerin destekleriyle Cunğarlar Kazaklara saldırmaya başladılar. Bunun yanında, bir taraftan Kokan Beyleri de sıkıntı yaratıyorlardı. Buhara ve Hive Hanları Kazak'ları köleleştirmeye çalışmışlar, Çinliler ise Cungarlara yardım etmişlerdir. Neticesinde Kazak Hanlığı bir bütün olarak 1731 yılına kadar, parça parça hanlık olarak XIX. yüzyılın sonuna kadar varlığını sürdürmüştü. Daha sonra Kazaklar 1991 yılında Kazakistan Cumhuriyetini kurdu.Yaklaşık 300 yıllık tarihi olan Kazak Hanlığı'nın kendisine has göçebe medeniyete dayalı örf-adetleri ile gelenek ve görenekleri oluştu. Hayat, yaşam tarzı, inançları düşünceleri kısacası hayatlarının her sahası göçebe medeniyetine dayalı olarak kurulmuştur. Kazaklar göçebe medeniyetinin en yüksek tepesine çıkmıştır.?Siyasî ve Kültürel Açıdan Kazak Hanlığı? olarak ele aldığımız tezin amacı ve önemi genel olarak Kazak Hanlığının kuruluş, yükseliş süreçlerini göze alarak onun siyasal, kültürel ve dini hayatları hakkında bilgileri toplayarak yaklaşık 300 yıllık bir tarihe sahip olan Kazak Hanlığı hakkında bilgileri ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Kazakhs ,who included stolon of Kipchak, stayed in the administration of Cuci Khan during the Empire of Genghis Khan. After then, Kazakh Khanate emerged on the stage of history with new name as a continuation of Ak Orda in the XV. century.Kazakh Khanate was became of strong state in the steppes of Central Asia during the Burunduk Khan (1480-1511) and Kasım Khan (1511-1523) that ascended the throne respectively after Canibek Khan in 1480. Khanate had began to lose thier strength in XVII. century. Cungars have began to attack to Kazakh?s with the supports of the Russian and Chinese. As well as Kokan Lords was making a fuss. Buhara and Hive Khans have worked for the enslaving the Kazakhs. And Chinese have helped Cungars. Finally, Kazakh Khanate has subsisted up to 1731 as a whole and until the end of the XIX. century as piece by piece. After then Republic of Kazakhstan established by Kazakhs in 1991.Traditions and customs of Kazakh Khanate ,which is almost 300 years old, were consisted with customs and habits of its own based on the nomad civilization. Their lives which style of life,belives, ideas and so on established according to nomadic civilization. Kazakh's civilization is the most popular of the nomadic civilization of around the world.Our main purpose and emphasis of the thesis which `?Kazakh Khanate for in terms of political and cultural?? that to declare of information about Kazakh Khanate. The information includes that establishment and rise of Kazakh Khanate and lifes of political, cultural and religious.