Sivas ili Merkez ve bazı ilçelerinde bulunan tülü dokumaları
Tülü weavings in the Central and some districts of Sivas
  1. Tez No: 294536
  2. Yazar: MEHMET FATİH ÇAKMAKTEPE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZUHAL BEZİRCİ TÜRKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: El Dokumaları ve Örgüleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
El dokumaları, Türk kültürünün zenginliği içinde önemli bir yere sahip olmuştur. Geçmişimize tanıklık etmiş ve günümüze kadar ulaşmış olan el dokumalarının korunması ve bizden sonraki nesillere doğru bir şekilde aktarılması gerekmektedir. Böylece el dokumaları, ileride Türk kültürünün zenginliğine katkıda bulunmaya devam edecektir.Sivas merkez ile tülü dokumalarının üretildiği ve eski örneklerin yer aldığı bazı ilçe ve köylerde yapılan alan araştırması ile tülü dokumaları yerinde incelenerek belgelendirilmiştir.Araştırma kapsamında incelenen Sivas ili merkez ve bazı ilçelerinde bulunan tülü dokumalarına ait bazı örnekler, kompozisyon, renk, kullanılan malzeme vb. özellikler bakımından tanıtılarak, Sivas ilinde dokunan tülü dokumaları ile diğer yöreler arasındaki etkileşim ve farklılıklar ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hand weaving has a great importance in the abundance of Turkish culture. It is necessary that hand weavings which witnessed our past and reached our days should be preserved and transferred to future generations in a right way. Thus, hand weavings will continue to contribute to the abundance of Turkish culture in the future.Through the field study in the central district of Sivas and some districts and villages in which there are tülü hand weavings, these weavings are investigated and documented.These tülü weavings in the central and some districts of Sivas which are investigated in the scope of this study are introduced through some samples with regards to composition, colours, materials and etc., and the interaction and differences between Sivas tülü hand weavings and the weavings of other provinces are presented.