Çanak çömleksiz Neolitik Dönemde Yukarı Mezopotamya'da küçük taş eserler
Small stone works in Upper Mesopotamia in the Pre-Pottery Neolithic Period
  1. Tez No: 294545
  2. Yazar: TURAN YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmada, son yıllarda yapılan kazılar sonucunda Yukarı Mezopotamya'da ortaya çıkarılan Çanak Çömleksiz Neolitik (Pre Pottery Neolithic, PPN) dönem yerleşmeleri ve bu yerleşmelerde ortaya çıkarılan küçük taş eserler ele alınmıştır. İlk önce Çanak Çömleksiz dönem hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra öncelikle Türkiye sınırları içinde yer alan Çanak Çömleksiz Neolitik yerleşmelerinin kazı tarihçeleri, kronolojileri ve diğer belirleyici özellikleri hakkında bilgi verilmiştir. Yine Türkiye sınırları dışında yer alan Kuzey Suriye ve Kuzey Irak'taki önemli PPN yerleşmeleri de ele alınmıştır. Ardından küçük taş eserler hakkında bilgiler verilmiştir. Taş kaplar, taş tabletler, taş süs eşyaları ve taş heykelcikler ayrı ayrı başlıklar altında ele alınmıştır. Bu eserler hakkında katalogla ayrıntılı bilgiler verilmiş, levhalarla da bu bilgiler görsel olarak sunulmuştur. Değerlendirme ve sonuç kısmında bu dönemin insanlığın gelişiminde önemi ele alınmıştır. Ortaya çıkan taş eserler ışığında o dönem insanının ekonomik, sosyal ve düşünsel düzeyi hakkında bir değerlendirmeye ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the settlements and stoneworks excavated from Pre Pottery Neolithic (PPN) period. First of all, Pre Pottery period has been briefly described. Then, particular settlements? excavation histories, chronologies and other descriptive features within the frontiers of Turkey have been explained. Other significant PPN settlements in Northern Syria and Northern Iraq have also been acquainted. Followingly, an informative part on small stoneworks has been included. Stone vessels, stone plaques, ornaments and sculptures have been examined under separate titles. A catalogue on those pieces has also been held in this study and supportingly, several boards are used to visualize the pieces. In the discussion and conclusion part, significance of this period for the sake of human development has been examined. In the light of Stone pieces excavated in those settlements, an evaluation for economic, social and philosophical levels of the humanity has been held.