El-Ahrufü's-Seb'a hakkındaki rivayetlerin sened ve metin açısından değerlendirilmesi
Evaluation of narrations regarding al-Ahrufu?s-Saba in trems of transmission (sanad) and text (matn)
  1. Tez No: 294556
  2. Yazar: SAYED NEMATULLAH MANSOOR
  3. Danışmanlar: PROF. FETHİ AHMET POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Kur'an'ın yedi harf üzere nazil olması meselesi, Kur'an-ı Kerim'i doğrudan ilgilendiren özellikle Kur'an tarihinde son derece önemli ve üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir konudur. Konu ile ilgili pek çok rivayet nakledilmiş ve hemen hemen her hadis kitabında birkaç rivayet zikredilmiştir. Ayrıca klasik tefsircilerimiz de boş durmayarak az ya da çok, bu konuya de temas etmişlerdir. Özellikle Taberî'nin tefsirinde bu konu, diğer tefsirlere nispeten daha fazla ele alınmakta ve konu ile ilgili nakledilen rivayetlerin çoğu bu tefsirde yer almaktadır.Bu rivayetler genel itibarıyla sağlam ve sadûk raviler tarafından nakledilip, senedlerinde dikkate alınabilecek ciddi problemler olmadığı gibi, muhteva olarak da akla ve mantığa aykırı önemli hususlar ihtiva etmemektedir. Ancak her ne kadar bu rivayetler arasında hadisin sağlamlığını zedeleyecek nitelikte olan farklılık veya ihtilaf söz konusu değilse de, yine bazı noktalarda küçük farklılıklar hatta birbirileriyle bağdaşmayan bir kaç rivayet de göze çarpmaktadır. Ayrıca yedi harf konusu, Kur'an-ı Kerim'in Allah'ın kitabı olmadığını iddia eden bazı oryantalistlerin iddialarının da odak noktası olmuştur. Çünkü yedi harfin konusu, gerçekten izahı zor ve istismara müsait konulardan biridir.Yaptığımız bu çalışma, söz konusu iddiaların ciddi ilmi temellerinin olmadığını, rivayetlerin muhtevasının temel bir noktada birleştiğini ve bunun ümmete bir kolaylık olmak üzere Cebrail (as) vasıtasıyla gelen vahiyle tespit edilip, Hz. Peygamber tarafından da ümmete öğretilmiş bir mesele olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The issue of Quran?s revelation through ?seven letters? directly concerns the Quran itself, specially it is highly important in history of Quran and it needs to be focused precisely on the issue. Many hadiths have been narrated in this regard and many have been mentioned in almost every hadith book. Furthermore our classic interpreters also somehow glanced at this subject. In particular this subject has been discussed more in Taberi?s Interpretation (Tafsir) in comparison with the others and most of hadiths have existed concerning the subject there.These hadiths have been generally narrated by sound and reliable narrators (ravi), there are no serious problems that can be taken into account as well as the content does not contain issues contrary to reason and logic. Although there are no differences or disputes between these hadiths which would damage their soundness, but there are some small differences at some points, even a few hadiths are incompatible with each other. In addition the issue of revelation through seven letters has been the focus point of some orientalists who claim that Quran is not the word of God. For the subject of seven letteres is really difficult to explain and it is one of the subjects available for exploitation.This study shows that mentioned allegations are not based on scientific ground, the content of hadiths agrees with each other at one basic point which has been identified by inspiration through Gabriel (a.s.) in order to be a convenience to the nation and it has been taught by the Prophet PBH