Uluslararası ilişkilerde adalet ve uluslararası adalet mekanizmaları
Justice in international relations and international judiciary mechanisms
- Tez No: 294559
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Çalışma Uluslararası İlişkilerde disiplininde ?Adalet? konusunu incelemeyi hedeflemiştir. Günümüzün en çok dillendirilen yoksunluklarından biri olmasına karşın adalet kavramı üzerinde net bir tanım yapılamamış olması çalışmanın zorluğunu teşkil etmektedir. Bu kapsamda adalet üzerine eski zamanlardan beri söylenegelen tüm düşünürler ve tüm düşünceler mümkün olduğu kadar masaya yatırılmalı ve konu üzerindeki mevcut bilgi eksikliği giderilmelidir. Adalet yıllarca gerçekleşmesi gereken bir norm olarak sürekli ulaşılmak istenen bir hayal olmuş, üzerine teoriler yazılmış, ancak pratikte bir türlü başarıya ulaşılamamıştır. Adalet ile ilgili olarak yazılan teorilerin yanında pratikte kullanılan mekanizmaları araştırmak konunun anlaşılması açısından hayati önemdedir. Adalet olgusuna ilişkin tüm bu tespitlerin ardından uluslararası ilişkiler disiplininde Batı dışında farklı aktörlerin (medeniyetlerin) ortaya çıkmasıyla beraber mevcut sisteme ait olan ?Batı orijinli? normların da dönüşeceği öngörülmüştür. Dolayısıyla ?adalet? kavramı da farklı medeniyetlerin değer ve normlarından etkilenerek tüm insanlığa hitap edecek şekilde değişip şekillenecektir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the concept of ?Justice? in the discipline of International Relations. The concept of ?Justice? that has not been clearly defined is the main obstacle in this study, even though lacks of justice in today?s world has become one the most cited issues. Hence all the thinkers and thoughts which have focused on the concept of Justice should be discussed in detail to fill the shortage of knowledge on the matter. As a norm that is needed to be realized, justice has become a dream to be reached. Besides it has been written many theories upon it, however none of which has been achieved in practice so far. Therefore, it is vital to examine the mechanisms used in the practice together with the theories written about Justice, in order to understand the matter. Moreover, it is estimated that with the rise of non-western actors (civilizations) and the subsequent transformation in the international system, the current western centric norms will possibly change. The concept of Justice will change as well which get affected from the values and norms of different civilizations in a way that will address the whole humanity.