Yabancılaşma ve din
Alienation and religion
- Tez No: 294560
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜNYAMİN SOLMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Sosyoloji, Religion, Philosophy, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada kadim bir geçmişi olan yabancılaşma olgusunun din ile ilişkisi ele alınmıştır Bu kapsamda öncelikle, yabancılaşma probleminin tarihi, boyutları, başlangıcından günümüze kadar geçen sürede nasıl ve hangi biçimlerde yansıdığı inceleme konusudur.Marx'ın yabancılaşma sorunsalını burjuva toplumunun yapısıyla duyurduğu ancak 21 yy. da bu sorunsalın kapsamının genişlediği açıktır. Dolayısıyla Yabancılaşma problemi günümüzde artık çok yönlü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamda din kurumunun bir yabancılaşma unsuru olup olmadığını anlamak araştırmanın ana konusudur. Bu araştırma iki ana bölümden teşekkül etmiştir Birinci bölüm, yabancılaşma(lar)nın tanımı ve biçimleri üzerinde kavramsal analiz yapılarak kavramın, tarihi seyri ve felsefi sosyolojik muhayyiledeki yeri tespit edilerek, ikinci bölüm ise, din kurumunun yabancılaşmayla ilişkisi, dinin etkileyen ve etkilenen(aktif-pasif) yönleri ele alınarak oluşturulmuştur.Anahtar Kavramlar: Yabancılaşma, Din, Anomi, Ekonomi, Burjuva, İdeoloji, Bilinç, Bilim ve Teknoloji
Özet (Çeviri)
The relationship between phenomenon of alienation that has an old past and religion is discussed in this study. Primarily in this context the history of the problem of alienation and its dimensions, in the period from its beginning till today, how and which ways it is reflected is discussed.Marx's alienation problem was made known with structure of bourgeois society, however in 21- twenty first century the scope of this problematic is obviously expanded. Therefore today problem of alienation emerges before us in multi dimensional way.Religion institution in this context, to be understood has an element of alienation or not is the main subject of research.This research consists of two main sections. First section, by the conceptual analysis done on the definition and forms of alienation, its concept, historical course and its place in philosophical sociological imagination was identified.However in the second section, the relationship of religion institution with alienation, aspects (active-passive) affecting religion and been affected by religion is discussed.Key concepts: Alienation, Religion, Anomy, Economy, Bourgeois, Ideology, Conscious, Science and Technology.