28 Şubat sürecinde yazılı basın ve din: Hürriyet ve Yeni Şafak gazetesi örneği
February 28, and religion in the written press: Hürriyet newspaper and the case Yeni Şafak
- Tez No: 294576
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİ ERTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Gazetecilik, Religion, Journalism
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 300
Özet
Çalışmamız, Türkiye'nin yakın tarihine damga vurmuş olan, 28 Şubat süreci olarak adlandırılan dönemde yazılı basın ve din konusunu ele almaktadır. Türkiye'de siyaset, özellikle 28 Şubat sürecinde olmak üzere din ekseninde yer almıştır. Din ekseni etrafında teşekkül eden tartışmalar, siyasete yön vermiş, gündemi belirlemiştir. Türkiye'de de farklı kesimler, din konusunda, din algısında, toplumsal ve bireysel yaşamda dinin rolü konusunda farklı tutumlar sergilemişlerdir. Bu bakımdan çalışmamızda hem din konusunda var olan farklı algılamalar tespit edilmeye çalışılmış hem de 28 Şubat süreci içerisinde dönemsel olarak din konusunun hangi oranda dile getirildiği ve hangi kesim tarafından hangi konuların ön plana çıkarıldığı ölçülmeye gayret edilmiştir. Bunların tespitinde de yazılı basın için örneklem olarak, o dönemin kutuplaşmış Türkiye'sinin iki kanadını temsil edebileceğini düşündüğümüz Hürriyet ve Yeni Şafak gazeteleri seçilmiştir. Sonuç olarak da din konusu üzerinde var olan yaklaşım farklılıklarını tespit edebilme imkanı yakalayabildiğimiz gibi 28 Şubat süreci içerisinde konunun hangi yoğunluk içerisinde ele alındığını, hangi konuların ön plana çıkarıldığını görme şansı da elde edilmiştir. Ayrıca çalışma, gazete fotoğrafları ve grafiklerle de zenginleştirilmiştir. Elde edilen bulgular çalışma içinde belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study, which had hit the stamp of Turkey's recent history, so-called February 28 process in the written press and address the issue of religion is. Politics in Turkey, especially in the Feb. 28 process, including the axis of religion has taken place. Discussions around the axis of religion, politics gave way, has set the agenda. Different sectors in Turkey, on religion, religious perception, showed different attitudes about the role of religion in social and individual life. In this regard, study of religion have tried both to identify the different perceptions and the Feb. 28 issue of religion in the process of periodically cutting the extent to which it was mentioned, and which has been tried to be measured by the extraction of which issues to the fore. As for the written press in the determination of these samples, we believe that period may represent two wings of Turkey are polarized, and Yeni Safak Hurriyet newspapers were selected. As a result, there is also the approach to the issue of religious differences in the process of identifying the Feb. 28 issue, such as the possibility to get which have been tackled in density, which was obtained with a chance to see removed from the issues to the fore. In addition, work is enriched with newspaper photos and graphics. The findings are in operation.