Tıp fotoğrafçılığı ve tıptaki uygulamaların fotoğraf sanatında kullanımı
Medical photography and using medical practice in photographic art
  1. Tez No: 294615
  2. Yazar: AHMET REMZİ TÜLÜCE
  3. Danışmanlar: PROF. BARBAROS GÜRSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmada, üç ana başlık altında tıpsal fotoğrafçılığın teknik ve kuramsal yönü ele alınmıştır. Çalışmanın ilk iki bölümü tekniğin ve ?teknolojik altyapının?, fotoğrafçılık ve fotoğraf sanatı kavramları göz önüne alınarak uygulamaların anlatılması ile ilgilidir. Temel fotoğraf bilgilerinden kısaca söz edildikten sonra, çeşitli tıp dallarında fotoğrafın nerede? neden? nasıl? kullanıldığını kimi kez farklılıklar ve alanı ilgilendiren özgün uygulamalar da gözetilerek açıklanmaya çalışılmıştır. Bu bölümlerin son kısmında tıp biliminin ve hekimlik mesleğinin sosyolojik, psikolojik, antropolojik... yönleri de göz önünde bulundurularak, konunun etik ve hukuksal noktalarına değinilmeden geçilmesi uygun görülmemiştir. Fotoğrafçılık tekniği ve temel bilgiler, tıp uygulamaları sırasında çeşitli amaçlarla alınan görüntülerin kullanımı ya da bu görüntülerin salt sanat amaçlı edinilip kullanılması başlıkları her bölümün diğerleri ile olan bağlantısının koptuğu duygusu oluşturabilir. Ancak kabul edilmelidir ki özellikle günümüzde fotoğraf her türlü teknolojik gelişmeden en fazla beslenen alanların başında gelir. Dolayısı ile fotoğraflama tekniği ve fotoğrafın tıp dalları içerisinde kullanıldığı yerler anlatılmadan kuramsal olarak sanat pratiğindeki yerinin irdelenmesi de uygun görülmemiştir.Üçüncü bölüm başlığı altında anlatılan çalışmanın ana konusu, fotoğrafçılığın insan farklılığının bilimsel olarak tanımlanmasındaki rolünün incelenmesidir. Bilim, farklı zamanlarda, toplumun çeşitli katmanlarındaki insanların doğasına ilişkin belirli gerçekliklerden haber vermiştir. Örneğin kadınlar hem fiziksel hem de zihinsel yönden erkeklerden daha zayıf gösterilmiştir, beyaz ırktan olmayanlar aşağı türden ve zorluk içeren işlere yatkın, zayıf, ve güvenilmez vs. olarak gösterilmiştir. İnsanların baş, gövde, eller ve ayaklarındaki biçimsel farklılıkların suç işlemeye eğilimli olmaları ile ilgili olabileceğini savunanlar olmuştur. Bu ve buna benzer çalışma ve tezler günümüzde az da olsa geçerliliğini halen korumaktadır.Bilim ve fotoğraf sanatı, bize kendimiz ve diğerleri hakkında doğruyu söyleme gücüne sahiptir. Bilim ve fotoğrafçılık ile ilişkilendirilen söylemler, tüm nesne ve özneler hakkındaki şüphe götürmez gerçekleri de bildirmektedir. Bu yüzden fotoğrafçılık görsel anlamda psikolojik değerlendirme amaçlı, hatta cinsel veya ırksal farklılıkları göstermek için kullanılmıştır. Fotoğrafın ortaya çıkışı ile birçok görüntünün doğal, sosyal veya kültürel yani gözle görünür olmayan nitelikleri gösterilebilmiştir. Bu durumda şu soru hemen akla gelmelidir: Bir fotoğraf nasıl olur da fotoğraflanan kişinin alt sınıftan, farklı, suça eğilimli vb. olduğunun kanıtı olabilir?Somatik (fiziksel) açıdan baktığımızda bir insanın vücudunun farklılıkları ve özellikleri belirgin biçimde, dolayısıyla fotoğraflarla anlaşılabilir. Eller, ayaklar, saçlar, burunlar, kulaklar, başın şekli, boy, duruş, vesaire hepsi ölçülebilir. Bu yüzden de bu ölçümler doğal farklılık çalışmalarının kanıtları olarak öne sürülmüştür. Gözlenebilir ve tarif edilebilir somatik (fiziksel) farklılıkların somut ve ölçülebilir dolayısı ile ruhsal özelliklerle bağlantıları olduklarına inanan bilim adamlarını tarih yazmıştır ve bu tür fikirler çok uzun süre varlığını sürdürmüştür.Fotoğrafçılığın icadı, modern bilimsel tıbbın yükselişi ile aynı zamana rastlamaktadır. Aslında fotoğrafçılık tarihinin incelenmesi birçok erken uygulayıcı ve fotoğraf öncüsünün aynı zamanda doktor olduklarını ortaya koyar. Bu kişiler, gerekli kaynak ve zamana sahip olmanın yanında, kimya ve optik gibi alanlarda da kendilerini yetiştirmiş, bilimsel kültüre sahip olan kişilerdi. Erken döneme ait birçok tıpsal görüntüler bu şekilde fotoğrafçılığı hobi olarak icra eden hekimler tarafından ortaya konulmuştur.Tıp bilimi gibi fotoğrafçılık da ancak laboratuar teknolojisinin yükselişiyle gelişebilmiştir. Nesnel doğruluğu elinde tutma iddiasını taşıyan fotoğrafçılık, teknolojinin belli bir düzeye ulaşmasının hemen ardından arkeoloji, astronomi, anatomi ve biyoloji gibi farklı bilimsel projelerinde kullanılmıştır. O zamanki teknikler göz önüne alındığında, en eski görüntülerden bazılarının oldukça kayda değer olduklarını belirtmemiz gerekiyor. Örneğin 1850li John Draper, mikroskopla fotoğrafik görüntüler elde etmiştir. Amerikan Tıp Birliği gazetesinin yirminci yüzyılın başındaki sayılarında gerçek anlamda bilimsel olmayan görüntülere rastlanabilir.. Fotoğraf o dönemde, doğanın aynası veya doğa ve güneşin herhangi bir insanın müdahalesi olmaksızın boyadığı resimler olarak görülüyordu. Bu çalışma, 1839'larda Dagerotip ve Kalotipin ortaya çıkmasıyla beraber başlayan tıpsal görüntülerin, tarihi serüveni içerisinde tıpsal görüntülerin izlerini araştıracaktır. Tıpsal fotoğraflar, belge niteliği taşıyan görüntülerle, bunlara ait farklı görüşlere dayanmakta olup, bu şekilde yorumlanması gerekmektedir. Bu görüntülerde bedenin tıpsal amaçlı olarak fotoğraflandığının saptanması, yani tıpsal fotoğraflar olduğunun belirlenmesi özel bilgi gerektirir.Bu yazı boyunca, sanatsal pratikte tıpsal fotoğraflama çalışmalarına dair sorunlar da irdelenecektir. Bilim, fotoğraf teknolojisi ve sanat alanlarının nasıl iç içe geçtiğini ele alacak ama asıl olarak bedeni inceleyecektir. Görsel sunum yoluyla belirli bir sosyal gücün ve insan farklılıklarının ortaya konulmasına dair araştırmalar ele alınacaktır. Fotoğrafçılığın ilk günlerinden beri hastalık ve iyileşme görüntülerinin örnekleri bulunmaktadır. Birinci dünya savaşı sonrası yıllara kadar ilk modern görüntülerin ortaya çıkmamıştır. Ancak 1880'li yıllarda tıp fotoğrafçılığı ayrı bir kimliğe kavuşmuştur ki ele alınması gereken bir konudur. Bu yazıda kaybolmamış, imha edilmemiş ve günümüze kadar ulaşabilmiş erken dönem tıpsal fotoğraflara ne olduğu, şimdiki kültürümüzde ne rol oynadıkları, bu görüntülerin tarihsel süreçte nasıl faydalı oldukları, özellikle tıp tarihi alanı gözetilerek ele alınacaktır.Sonuç olarak, bu projede ilgilisine tıpsal görüntünün çalışılmasında gerekli olan metodolojik araçlar ve kuramsal yaklaşımlara dair bilgi sağlanması amaçlanmıştır. Böylelikle bu çalışma, akademik ve stüdyo uygulamalarında fotoğrafçılığın, insan bedenini sunum nesnesi olarak kullanmasını, tıpsal görüntülerin tıp dalları ve sanatsal uygulama alanında ne anlama geldiğine ilişkin benimsenmiş varsayımları irdeler. Aynı zamanda gerek tıp çalışanlarına gerekse sanatla ilgilenenlere fotoğraf teknolojisi ve sanat olgusu içinde tıpsal fotoğrafın kullanımına dair teknik ve kuramsal bilgiler edindirmeyi amaçlar.
Özet (Çeviri)
In this study, under three headings: clinical and theoretical aspects of photography techniques were discussed. The first two chapters of the study of technical and technological infrastructure-art photography and photo-taking turns into concepts and Practices to be told about.After a brief mention of the basic photo information, photos of the various branches of medicine where? Why? How? Some differences have been used once, and industry interest is explained by considering specific applications. After a brief mention of the basic photo information, photos of the various branches of medicine where? Why? How? Some differences have been used once, and industry interest is explained by considering specific applications. In the art of medicine and clinical practices during various purposes images taken using them, or these images purely artistic purposes, obtain and use titles of two parts, separated from each other feelings can create, but must be accepted, especially nowadays photos every technological evolution: a maximum-fed areas is one of. Hence the use of photographic techniques and photographic art practices in the areas described in the abstract without examining the location has not been great.Constitute the second part of the study of photography in the center of defining the role of scientific analysis of human differences are located. Science, at different times, non-dominant groups in society, certain truths about the nature of the news was given. For example, women more than men in terms of both physical and mental weaknesses are shown, with white non-business vulnerable to the types and difficulty, and gay men are weak, and unreliable, etc. as shown.Science and photography, as well as separate us about ourselves and others has the power to tell the truth. Rhetoric associated with science and photography, we not only telling the truth, they erected their views about all the objects and subjects reported the facts are indisputable.Photography as a visual evaluation purposes, even sexual, or racial differences have been used to show that, with the emergence of photos of many images no longer natural, social or cultural attributes that are not visible could be shown. However, the question immediately comes to mind: How is a clinical photograph or photographs of the subject from a lower class, mentally handicapped, criminals, etc. could prove to be?Somatic (physical) in terms of longer wait as the features invisible, manifest in a person's physical, so the photo can be understood. Hands, feet, hair, noses, genitals, ears, head shape, size, posture, and so they can be measured, so the natural diversity studies of evidence be built properties as has been suggested. Tangible and measurable differences in somatic read a skull believed to have scientists and fizyonomists history and common sense on the basis of these ideas have existed for a long time.As a scientist and artist, the“other”sense of being different from each other and several times he used the camera to make applications for examination of the images was essential for me. As a photography student and practitioner of clinical images can I say, political, sociological, cultural. Effects can be a tool for the study. In fact, very few studies have been done on clinical image and the visual documentation that will be how all of these approaches constitute a significant portion of the project.The invention of photography, modern scientific medicine has coincided with the rise. In fact, examination of the history of photography and photography pioneer many of the early practitioners reveal that they are also doctors.These people, by the necessary resources and leisure time, even in areas such as chemistry and optical self-taught, as were people with scientific culture. Just like modern medicine, photography could only be developed with the rise of laboratory science. Early in this period shows many clinical pursue photography as a hobby has been put forward by the physicians.Science and medicine with the objective correctness holding claims that share the photography, technology, a certain level reached immediately after the archeology, astronomy, anatomy and biology different scientific projects, issues by adopting these disciplines' boy has.“ The then existing techniques are taken into consideration, some of the earliest images we have to specify that they are remarkable. 1850 John Whipple at Harvard Dagerotypes-the oldest of the lunar surface imaging technique is Dagerrreotype .- John Draper, the images obtained photon microscopy..Journal of the American Medical Association at the beginning of the twentieth century in the number of truly non-informational image can be found ..The article in this newspaper are also included in the photograph is seen. Photo at that time, the nature or the nature of the mirror and the sun, without the intervention of any human subject of his paintings were seen as dyes, which facilitated the use of scientific applications opinions.Purpose of this study according to clinical photography, science and medicine by the constituent has been, in general, anthropology, psychology, criminology such areas, including the body of any photo-mechanical view photos of the specific techniques and materials and to reveal the ”can describe.This study, which survived through various technological developments and Calotype Daguerrotype 1839, together with the emergence of the clinical picture of the start, will explore the traces of historical adventure. Microscopic images of the body or internally, but some imaging applications on the scope of this study were excluded.Clinical photography, Roland Barthes photos“considerable force”known as the deceptively transparent images, microscopic, or are based on the fragmentary views, and should be interpreted.Photo images of the body as an object of this report is found to be even requires special knowledge.Suggested that it is possible that the history of art, photography from the last thirty years, only certain types of applications are accepted.Apart from art history, photography, the works on philosophy, history, sociology, anthropology, cultural studies and film in such areas as varied.This works the third part of the body, clinical images plays infrastructure will serve as learning areas (science and technology studies, cultural studies, photography on the theoretical correspondence, presentation of the theory, etc. - Research) is about. Walter Benjamin, Susan Sontag, Roland Barthes, Victor Burg, Alan Sekula, Jo Spence, Abigail Solomon-Godeau and John Tagg is concerned that the content of this type theorists have come to mind. Many of his works in photography takes an overview of the body they are interested in presentations about the object seems to be essential. As a photographic display of the body to be revealed differences, is among the topics discussed. However, the physical differences of the photographic reproduction of an article is not very much studied.During this writing, artistic photographic work in clinical practice, put forward the issues to be questioned. Photos of some theorists, but also to the practical application of art theory, much more than just a working method that can develop between artists who were active. Science and photography, this article discusses how intertwined the presentation examines the body as an object. Power, particularly through the visual presentation of the implementation and diversity of their research efforts to reveal treats. The next section, "Clinical affect the future of photography in 1849-1920?s work is concerned with the early stages of the clinical picture. Photography since the early days of illness and recovery images of the samples are available, and the two world wars, between the years until the first modern images emerged despite 1880 with clinical photography, a separate practical identity became that of later sections will be discussed is an issue.Extant, not destroyed, and survived what could have been the early clinical picture? What role do they play in our current culture? Another important issue is how useful these images in the history of science.At this point, especially in the field of medical history will be discussed. Just like the history of science is a discipline based on the method and this method could not be adapted well to the visual material.In the third section also deals with early clinical images of the future, especially for the collection of clinical photographs, purchase and sale of the question of what it means to be examined. Between those who collect photos of this period the most important person at the same time, retired ophthalmologist and amateur historian who also Burns'tur Stanley. In this section of their collection, cataloging, publishing and early clinical work to encourage the efforts of the photos will be taken. Leave to serve its original function after the clinical picture how could remain in circulation? How is meaning? We will examine these questions.Work in the second world war after the clinical photography in a new visual interface development of the to be examined, the two world wars among the emergence started tutorial manuals and professional papers are documented in the form of the modern clinical photography, the rise will be discussed.After this section, we define the difference of science and medicine, and clinical differences in defining the role of the image that will examine how to be involved. View appears to be a desire, hysteria, alcoholism and homosexuality in a way much more pronounced in areas such as people with feelings of self-taken photographs, and this study was conducted. Patients had also photographed Jean Martin Charcot Saltpetriere, Hugh Diamond made a similar work in the house had fallen in Wakefield, United States, family photos, etc. work. were made.The next section, the visual arts inquiry and to adopt practical approaches in the evaluation of clinical images is described. Clinical photography studio work is based on the theoretical and historical examination of the clinical photography in the visual dictionary, it reflects and supports the theory of dictionaries will mention. This section will focus on the work of artists who, in earlier chapters and the text mentions another part of the study are discussed and dealt directly with the images are artists.Conclusions: In this project work related to the clinical picture of the methodological tools necessary to ensure intended. Thus, this study at the point of academic and studio applications, photography, presentation, and clinical images of the body as an object of artistic practice in the field of medicine and what it has come to examine the assumptions adopted.And medical staff both at the same time those who are interested in art but also art and photographic techniques in clinical practice about the use of photography and aims to acquire theoretical knowledge.