Türk tekstil endüstrisinde tasarım yönetimi kavramının giyim tasarımı üzerindeki etkileri
The effects of design management conception on fashion design in Turkish textile industry
- Tez No: 294622
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY ATALAYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, İşletme, Clothing Industry, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Tasarım yönetimi? tasarım ve yönetime ait,kavram,yöntem ve uygulamalar bütününü içine alan bir disiplin olarak öncelikle batıda sonra Türkiye'de önem kazanarak gelişimini sürdürmektedir.Öncelikli olarak bir tasarımcı bakış açısından değerlendirilen konu,yönetim disiplininin tasarım disiplinine yönelik uygulama,algı ve ön yargıları üzerinden tasarım disipliniyle olan benzer yönleri ve her iki disiplinin birbirleri üzerindeki yönlendirici etkilerine değinilmiştir.Konu tasarıma ait; tasarım, tasarımcı, sanat, yaratıcılık, estetik ve özgünlük gibi genel kavram ve bu kavramlara ait uygulamaların,yönetimle olan ilişkisine yönelik bir fikir sunarken aynı zamanda yönetime ait fonksiyonlar ele alınarak, yönetimin bakış açısından da tasarım kavramı incelenmiştir.?Giyim tasarımı? alanının diğer tasarım alanlarından ayrılan yönleri ve bu bağlamda estetik,yaratıcılık,özgünlük kavramlarının günümüz rekabetçi ekonomik koşullarında bir giyim firması veya işletmesi açısından ticari hedefleri tutturma ve başarıyı yakalamada önemli rol oynadığı görülen bir gerçektir.Bu gerçekten hareketle,tasarımın bir firma için stratejik öneme sahip ve değer yaratan etken olarak önce batıda sonra gecikmeli olarak ülkemizde fark edilerek ele alınması ve bu konuda akademik ve endüstriyel alanda çeşitli çalışmalar yapılması ?tasarım yönetimi? kavramının doğmasına zemin hazırlamıştır.Tasarımın yaratıcı bir faaliyet olarak kendi doğasına uygun farklı yönetim uygulamalarına gereksinim duyması onun stratejik öneme sahip bir kavram olarak üzerinde çeşitli düşünce ve fikirlerin yürütülmesine ve bu konuda araştırmaların yapılmasına neden olmuştur.Günümüzde diğer tasarım disiplinlerinde olduğu gibi,giyim tasarımı kavramı da görsel ve estetik süreçten öteye,içeriğinde bir çok fonksiyonu taşıyan çok yönlü bir kavram haline gelmektedir.Bu durum giyim endüstrisindeki tasarım kavramının yeniden ele alınarak,onun stratejik,yönetsel,taraflarını da içine alan tüm boyutlarına önem verilmesi gerekliliğini gündeme taşımaktadır.Çalışmada tasarım ve yönetim ilişkileri her iki disiplinin bakış açılarıyla şekillenen algılayış biçimleri ve tasarım yönetiminin bu algılayışa sunduğu yeni kavram,uygulama,yöntem ve bilinç dahilinde konunun bütünü ele alınmıştır.Bu bağlamda tasarım yönetiminin bir düşünce ve felsefe olarak Türk Giyim Endüstrisindeki algılanışı ve etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The ?Design Management? continues its development by gaining importance firstly in the west then in Turkey as a discipline that contains the concept, method and applications integrity related to the design and management.First of all, the subject t is assessed according to the point of view of a designer and then, the similar aspects of the management discipline with the design discipline in respect to application, perception and prejudices and directing effects of both disciplines on each other are discussed.While the subject presents an idea about the relation of the general concepts like design, designer, art, creativity, aesthetic and originality and applications of these concepts with the management, on the other hand, management related functions are discussed and the design concept is examined according to the point of view of the management.It is a clear reality that the ?clothing design? area has different directions from the other design areas and with this regard, the concepts like aesthetic, creativity and originality play an important role for a clothing company or enterprise to achieve the targets and success under today?s competition conditions.Under this fact, recognition and handling of the design firstly in the west and then in our country as a factor that creates a value and has a strategic importance for a company and making of various academic and industrial studies on that area have prepared a ground for arising of the ?design management? concept.Requirement of the design to different management applications as a creative activity in conformity to its own nature has caused expression of various ideas and thoughts on it as a concept having strategic importance and making researches on that subject.Today, as in other design disciplines, the clothing design concept becomes a multi ?directional concept containing many functions in its content further to visual and aesthetic process. This situation requires reconsideration of the design concept in the clothing industry and placing emphasis on all of its dimensions including its strategic and managerial aspects. In the study, the design and management relations, their perception forms shaped with point of views of both disciplines and the integrity of the subject within the framework of new concept, application, method and conscious presented by the design management to this perception are discussed. In this context, the perception and effects of the design management at the Turkish Clothing Industry as a thought and philosophy is researched.