Çalışan personelin kurumsal imaj oluşumuna etkisi
The effect of staff to the formation of corporate image
- Tez No: 294637
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR CANÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Araştırma Yöntemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Kurum imajı, bir kurumun vizyonunu, misyonunu, amaçlarını, politikalarını, uzak veya yakın çevreye bakış açısını hedef kitlelere iletmektedir. Kurum imajı; müşterilerle, çalışanlarla, rakiplerle ve diğer hedef kitlelerle ilişki kurulmasında kuruma kolaylıklar sağlamaktadır. Kurum ve kuruluşların çevreleri tarafından nasıl tanındıklarına veya algılandıklarına ilişkin yargılar çoğu zaman kurumda çalışan personelin oluşturduğu izlenimlerden kaynaklanabilir. Çalışanların bağlı bulundukları işletmelerde var olan kurumsal imaja katkıları olumlu veya olumsuz yönde gerçekleşebilir. Bu da hedef kitle tarafından tercih edilme durumuna etki etmektedir.Kurumda çalışan personel tarafından oluşturulmuş sağlam ve etkili bir imaj kuruma olan inanırlığın artmasına ve güven ortamının oluşturulmasını sağlamaktadır. Özellikle hizmet sektöründe faaliyet gösteren hastanelerin kurum imajının oluşmasında çalışanların etkisi yadsınamayacak kadar fazladır. İster çalışan personelin fiziksel görüntüsü olsun isterse müşteri konumunda hastaneye gelmiş olan kişilere yaklaşımı olsun, isterse de işlemlerinin çabuk halledilmesi ve sağlık probleminin çözüme kavuşturulması olsun tüm bu durumlar kurumsal imaja olumlu katkı sağlamaktadır.Araştırmanın amacı; kurumların varlığını sürdürebilmesi için git gide önemi artmaya başlayan imaj kavramını, kurumsal imaj çerçevesi içinde ele almak, imajın oluşturulmasındaki öğeleri ortaya koymak ve çalışan personelin kurum imajına etkisini tüm yönleriyle yansıtabilmektir. Bu amaçla araştırmanın evrenini Karaman ilinde hizmet veren Özel Selçuklu Hastanesinden hizmet alan hasta ve yakınları oluşturmaktadır. Örneklem grubu için ise hizmet alan kişilerden 18 yaş üstü 300 hasta ve yakını seçilmiştir. Elde edilen veriler istatistiksel modeller kullanılarak analiz edilmiş, tablolaştırılmış ve yorumlanmıştır. Analiz sonuçlarına göre kurumda çalışan personelin kurum imajına etkisinin davranış, görünüm ve iletişim noktasında olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The institutional image conveys its vision,mision,purposes,policies,its point of view for the remote or close environments to the target mass.The institutional image provides facility for the institution to get in touch with the other target masses. Judgements related with how they are known or perceived by their institutional or foundational environments could most probably result from the impression by the working personels.The contributions to the existing institutional image can be positive or negative in the working place that the workers belong to. This affects to be chosen by the target mass.A reliable and influential image constitued by the working personels in the institutions provides the increase of credibility and the trust environment. Particularly, the effect of the personels working in the hospitals,which are in working condition at service sector, is undeniably great. The phsycial appearance of the personels and their approaches to the people who come to the hospital as a customer, also; being dealt with their problems in a speed and having the solution to their healt problems, all of these factors have a positive contribution on the institutional image.The purpose of the study is to deal with the concept of the image which is gradually increasing the importance for the presence of the institutions -within the frame of the institutional image- to put forward the elements that are crucial for constituting the image and to mirror the effect of working personels to the instutional image with its whole aspects. For this purpose, the univers of the study is consituted by the patients and their relatives that get service fron the private Selçuklu Hospital giving service in Karaman. For the sample group, 300 patients and their relatives, getting service from the hospital who are above 18 years old are chosen. Obtained data are analyzed by using statistical models, given in tables and commented on. According to the results of the analysis, it is determined that the working personels in the institutions have the effect on the image in terms of their actions, appearance and communication skills.