Kamu kurumlarında kurumsal algı yönetimi: Kamu yöneticilerinin görüşlerine yönelik bir araştırma
Corporate perception management in public institutions: A research on the opinions of public administrators
  1. Tez No: 682496
  2. Yazar: GAMZE ERDOĞRUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya Ve İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Algıların gerçekliğin çoğu zaman önüne geçtiği günümüz koşullarında gerek bireysel gerek kurumsal algı yönetimi önem kazanan bir kavram halini almaktadır. Algı yönetimi, geçmiş deneyimler nedeniyle genel olarak olumsuz çağrışımlara neden olsa da kurumsal açıdan değerlendirildiğinde özenli ve profesyonel çalışmalar yürütülmesi gereken bir alandır. Herhangi bir kâr amacı gütmeyen ve rekabet unsuru barındırmayan kamu kurumlarında ise algı yönetimi yöntemleri insanları kandırmak ya da manipüle etmek değil, hizmetleri paydaşlara doğru aktarmak ve vatandaşların kamu kurumlarına dair olumsuz tutumlarını değiştirmek amacıyla kullanılmaktadır. Ayrıca vatandaşların gözünde kamu kurumu devletin bir yansıması olduğundan, kurumların toplum nezdindeki bakış açısının olumlu yönde geliştirilmesi için çaba gösterilmesi zorunluluğu bulunmaktadır. Bu çalışmada, kamu kurumlarında kurumsal algı yönetimine dair neler yapıldığı, çalışan beyaz yakalı yani memur personelin kurumsal algı yönetilirken rolünün belirlenerek, bu rolün gereklerinin ne ölçüde yerine getirildiğinin tespit edilmesi ve geliştirilmesi gereken yönlerin ortaya konulması amaçlanmıştır. Algı yönetimi yöntemleri ve kullanım amaçları literatür taraması yapılarak araştırılmış ve kurumsal algının temelini oluşturan unsurlar; kurum imajı, kurum kimliği ve kurumsal itibar olarak tespit edilmiştir. Çalışmanın araştırma bölümünde ise vatandaşlarla yoğun iletişim içinde bulunan, merkezi idarenin taşra teşkilatı olarak İzmir ilinde faaliyet gösteren yirmi adet kamu kurumunun birinci amirleri ile görüşmeler gerçekleştirilmiş; kurumsal algı yönetilirken yapılan çalışmalar, çalışanların üstlendiği rol, geliştirilmesi gereken yönler ve kurumsal algının olumlu yönde gelişimi için yapılması gerekenler ortaya konulmuştur. Araştırma sonucunda kamu kurumlarında algı yönetilirken daha profesyonel çalışmalar gerçekleşmesi gerektiği, kurumsal algıyı oluşturan pek çok bileşen olmasına rağmen en önemli rolü çalışanların üstlendiği, vatandaşın kurum algısının çalışanların davranışlarıyla şekillendiği, kurumsal algı yönetiminde imaj, kimlik ve itibara ilişkin çalışmalar yapılsa da çalışanlar kurum hedeflerini içselleştirmediği takdirde bu çalışmalardan istenen verimin alınamayacağı bulgularına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's conditions, where perceptions often precede reality, both individual and corporate perception management becomes a concept that gains importance. Although perception management generally causes negative connotations due to past experiences, it is an area that requires careful and professional work when evaluated from an institutional point of view. In non-profit and non-competitive public institutions, perception management methods are used not to deceive or manipulate people, but to transfer services to stakeholders and to change the negative attitudes of citizens towards public institutions. In addition, since the public institution is a reflection of the state in the eyes of the citizens, there is an obligation to strive to improve the perspective of the institutions in the society in a positive way. In this study, it is aimed to determine what is done about corporate perception management in public institutions, to determine the role of white-collar, that is, civil servant personnel in corporate perception management, to determine to what extent the requirements of this role are fulfilled and to reveal the aspects that need to be improved. Perception management methods and purposes of use have been researched by literature review and the elements that form the basis of corporate perception; corporate image, corporate identity and corporate reputation. In the research part of the study, interviews were held with the first supervisors of twenty public institutions operating in İzmir as the provincial organization of the central administration, which are in intense communication with the citizens; The studies carried out while managing the corporate perception, the role of the employees, the aspects that need to be developed and the things to be done for the positive development of the corporate perception have been revealed. As a result of the research, while managing perception in public institutions, more professional studies should be carried out, although there are many components that make up the corporate perception, the most important role is assumed by the employees, the corporate perception of the citizen is shaped by the behaviors of the employees, even though studies on image, identity and reputation are carried out in corporate perception management, if the employees do not internalize the corporate goals. It was concluded that the desired efficiency could not be obtained from these studies.