Silent Screams: A survival through the legends in 'The Woman Who Owned The Shadows'
Sessiz Çığlıklar: 'Gölgeleri Sahiplenen Kadın'daki efsaneler yoluyla iyileşme
  1. Tez No: 294650
  2. Yazar: DERYA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMA ZAFER SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, modernist Kızılderili yazar Paula Gunn Allen'ın ``The Woman Who Owned The Shadows'' (1983) adlı eserindeki kimlik sorununu ele alır. Eser Kızılderili ve beyaz kültür arasında sıkışmış melez bir Kızılderili kadının iyileşme hikâyesini anlatır. Romanın başkarakteri kimlik sorunun sorumlusu olarak atalarını suçlamakta ve toplumundan uzaklaşmaktadır. Kimlik sorununun yanı sıra, erkek egemen bir toplumda hem fiziksel hem psikolojik olarak kullanılmış ve kendi kültürünün seslerine sağırlaşmıştır. Sonuç olarak, ana karakterin çocukluğunda büyükannesi tarafından anlatılan geleneksel Kızılderili hikâyeleri yardıma koşar ve uzaklaşmadan kaynaklanan yaralarını sarar. Ana karakter, kendini bu hikâyelerdeki kadın karakterlerle özdeşleştirir ve kendi yazgısını yeniden yazar. Kızılderili toplumunda bakış açısını kazanır ve gerçek bir Kızılderili kadına dönüşür.
Özet (Çeviri)
This study analyses the problem of identity in modernist Native American writer Paula Gunn Allen?s ``The Woman Who Owned The Shadows?? (1983). The novel depicts the healing story of a mixed blood Native American woman who is caught between Indian and white worlds. The protagonist of the novel accuses her heritage as a source of her alienation and she is separated from her community. Besides her identity problem, she is abused both physically and psychologically in male domination community and she becomes deaf to the voices of her heritage. Eventually, the traditional Native American stories which are told by the protagonist?s grandmother in her childhood cure the sickness caused by her alienation. She identifies herself with the women characters in these stories and writes her fate again. She regains her vision again in Native American culture and becomes a real Native American woman.