Verga ve kimi öykülerindeki yaşam mücadelesi ile mal-mülk kavramı
Verga and the concept of struggle for life and property in some of his stories
  1. Tez No: 446932
  2. Yazar: NİMET MERVE AKBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU BALAMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İtalyan Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Giovanni Verga'nın yaşadığı dönemin şartlarını göz önüne alarak Verizm akımı doğrultusunda kaleme almış olduğu bazı öykülerdeki yaşam mücadelesi, mal kavramı, ekonomik gereksinimlerin insan yaşamına etkileri, o dönemdeki Sicilya'ya ve insanlarına ışık tutulması çalışmamızın konusunu oluşturur. Söz konusu öykülerde doğduğu topraklar olan Sicilya yöresi ve onun insanlarına ait güçlü tasvirleriyle dikkat çeken Verga, insanların içinde bulunduğu toplumsal ve ekonomik koşulların neden olduğu zorlukların yakından gözlemcisi olarak şahit olduklarına kayıtsız kalamaz. Kendisinde derin izler bırakan insanların yaşamlarını bölgesel bir üslup kullanarak çarpıcı bir biçimde tüm çıplaklığıyla gözler önüne serer ve herhangi bir aracı olmadan okuyucuyu gerçeklerle karşı karşıya getirir. Verga başkahramanlarını soylu sınıfın ve devletin sırt çevirip kaderine terk ettiği köylü, çiftçi, madenci, gündelik işçi gibi sıradan insanların oluşturduğu öyküler anlatır. Yoksulluğa karşı direnen ve hayatta kalma mücadelesi vererek sefaletten kurtulmaya çalışan bu insanların sessiz çığlıklarını okurlarına hissettirir. Sonuç olarak bu çalışma, yaşamlarından kesitler sunduğu insanların dramı aracılığıyla toplumsal aksaklıkları dile getirme fırsatı yakalayan Verga'nın temsilcisi olduğu dönemin ve o dönemin şartlarının doğurduğu sonuçların anlaşılması açısından yararlı bir kaynaktır.
Özet (Çeviri)
This study is based on struggle for life, concept of property, effects of economic needs on human life, Sicily and Sicilian people during that period narrated in some of his stories in accordance with realism movement and by taking into consideration conditions of the period that Giovanni Verga lived. As a close observer of social and economic problems that people faced during that period, Verga attracts attention by his vivid portrayals of Sicily, the place he was born and Sicilian people and he cannot be indifferent to things that he witnessed in these stories. As a narrator, he displays the lives of people who left a deep impression on him starkly and conspicuously by using native language and confronts readers with reality directly. Verga narrates the stories of ordinary people like peasants, farmers, day labourers and miners as protagonists who were abandoned to their fates by their governments and aristocracy. By this way, he makes his readers feel the silent screams of these people who are trying to get rid of poverty and struggling for life. In conclusion, this study is a useful source to understand the period of Verga who takes the opportunity for depicting social corruptions through tragedies of people and effects of that period on people.