Svilen Kapsizov'un (Keşif Ahmedov Kapsizov) 'Akarsuların Sonu' adlı romanı
The novel 'The End of Streams' by Svilen Kapsizov (Keshif Ahmedov Kapsizov)
  1. Tez No: 693118
  2. Yazar: DENİZCAN ÖZBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ZAFER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Slav Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bulgar Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
13 Ağustos 1941'de doğan Pomak yazar Svilen Kapsızov (Keşif Ahmedov Kapsızov), Rodop halkının sesi olur. Ömrüne sığdırabildiği tek roman olan Akarsuların Sonu Rodopların ruhudur. Yazar, Rodop halkının güzel sanatıyla, iyilik ve kötülüğü birbirinden ayırır. Rodop türküleri söyleyen iyi yürekli Rodoplu kahramanlar, türkülerini yalnızca maneviyat için söylerler. Bu türkülerini yalnızca güzel ruhlar taşıyan insanların yanında söylerler. Svilen Kapsızov, memleketi olan Rodopların yemyeşil coğrafyasında yaşayan tüm insanların haklarının savunuculuğunu üstlenir. Totaliter sisteminin baskılarına maruz kalan Bulgarların olduğu gibi Pomakların ve Türklerin haklarını da savunur. Svilen Kapsızov ayrım yapmaksızın doğrunun ve iyiliğin tarafında savaşır. Todor Jivkov'un karanlık çıkarlarına ulaşmak için komünizm maskesi altında kurduğu ve diktatörlüğünün ürünü olan totaliter rejimde, yazılarıyla halkın yaşadığı acı ve aşağılanmayı dile getirmekten çekinmez. Fakat yazdıkları hükümetin çıkarlarına ters düştüğü için yayımlanmasına engel olunur. Edebi çabaları dışında Halk ve Özgürlükler Partisi'nde milletvekili olduğu sıralarda, insan hakları için mecliste de çok büyük çaba sarf eder. Akarsuların Sonu adlı romanı, 1980'li yılların ikinci yarısında kaleme alınmasına rağmen 15 Eylül 1992'de Novi Han yakınlarında gerçekleştirilen talihsiz suikastından iki yıl sonra, ancak 1994 yılında yayımlanabilir. Yazar, kötü kaderini önceden tahmin etmiş, akabinde çok kereler ölüm tehditleri de almış ancak sessiz kalmamıştır. İnsanca yaşama hakları, isimleri ve kimlikleri çalınan insanlar için son nefesine kadar çabalamıştır. Sessiz kalan çoğunluğun arasında sesini yükselten çok az sayıda kişiden biri olmuştur. Ülkemizde daha önce incelenememiş Çağdaş Bulgar Edebiyatı örneği olan roman, Türk ve Pomakların da dâhil olmak üzere, komünist rejiminde yaşayan tüm vatandaşlarının hayatlarını yakından tanıma fırsatı bulmamızı sağlamıştır. Dönem insanının ülkesinin nasıl baskıcı bir hükümetin tuzağına düştüğüne tanık oluruz. Totaliter Bulgaristan'da ne türden vahşi insanlık suçları işlendiğini, toplumun bazı kısımlarının nasıl yozlaşmış olduğunu açıkça görürüz. Roman, bağımsız bir sanatçı ruhunu taşıyan başkarakter Emiliya Kehayova'nın, bu yozlaşmış ortama ve cadı kazanına düşme hikâyesidir. Emiliya'nın yıkıcı gerçekleri gördükten sonra düştüğü büyük hayal kırıklıkları, bunun ardından ona hayal kırıklığı yaşatan bu adaletsizliklere ve insanlık dışılığa verdiği mücadeleye tanık oluruz. Bunun sonucunda bu anti demokratik ortamın genç, yetenekli, iyi ruhlu kişiyi yiyip bitirdiğini ve onu kurban ettiğini görürüz. Romandaki ayrıca çok önemli ikinci bir unsura daha değiniriz. Svilen Kapsızov'un tek romanı olan Akarsuların Sonu, dil özelliği bakımından çok özeldir. Romanı incelerken asıl dilinde (Bulgarca), karşılaştığımız sayısız Türkçe sözcük, ortak kültür özellikleri, deyim ve diyalektler dikkate değerdir. Roman, özellikle ana dili Türkçe olan okuyucu açısından oldukça heyecan verici olmuştur. Çünkü okuyucu, roman ile bu unsurlar bakımından da yakınlık hissetmiş, dolayısıyla manevi olarak güçlü bir bağ da kurulmuştur. Sonuç olarak Akarsuların Sonu edebi niteliği, arka plan tarihi, kültürlerarası etkileşimi ve ortak sözcüklerden oluşan yazın diliyle kapsamlı, bilgi verici bir yapıt olmasından dolayı incelememiz için önemli bir edebi eser niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
Pomak writer Svilen Kapsizov (Keshif Ahmedov Kapsizov), born on August 13, 1941, becomes the voice of the Rhodope people. The author distinguishes between good and evil with the fine art of the Rhodope people. Good-hearted Rhodope heroes sing Rhodope folk songs only for spirituality. They sing these songs only in the presence of people with beautiful souls. Svilen Kapsizov, undertakes to advocate for the rights of all people living in the green geography of his hometown Rhodopes. He defends the rights of Pomaks and Turks, as well as Bulgarians, who have been subjected to the pressure of the totalitarian system. Svilen Kapsizov indiscriminately fights on the side of truth and goodness. He has not hesitate to express the pain and humiliation of the people during the totalitarian regime that Todor Jivkov established under the mask of communism and under his dictatorship in order to reach his dark interests. However, because of her writings against the dark interests of the government, the writings have been prevented from being published. Apart from his literary efforts, he also has made great efforts for human rights in the parliament when he was a Member of Parliament from the Rights and Freedoms Party. Although The End of the Streams was written in the second half of the 1980s, the book was only published in 1994, two years after his unfortunate assassination on 15 September 1992 near Novi Han. The author has predicted his bad fate, and subsequently received death threats many times, but has not remained silent. He has fought until his last breath for the people whose right to live humanely, whose names and identities were stolen. He had been one of the very few to raise his voice among the majority who remained silent. The novel, which is an example of Contemporary Bulgarian Literature that has not been studied in our country before, has provided us with the opportunity to get to know the lives of all citizens living in communist Bulgaria, including Turks and Pomaks. We witness how the country of the people of the period fell into the trap of an abusive government. We can clearly see what kind of brutal crimes against humanity were committed in totalitarian Bulgaria, how corrupt parts of society were. The novel is the story of the main character Emiliya Kehayova, who has the spirit of an independent artist, falling into this corrupt environment, this witch's cauldron. We witness Emiliya's great disappointment after seeing the devastating truths, and then her struggle against these vices, injustices, and inhumanity that disappointed her. As a result, we see this wild environment devour and sacrifice this young, talented, good-spirited, and moral person. We also mention a second very important element in the novel. The End of the Streams, the only novel of Svilen Kapsızov, is very special in terms of language. While examining the novel, the numerous Turkish words, common cultural features, idioms and dialects we encountered in the original language (Bulgarian) are remarkable. The novel has been quite exciting especially for the reader whose mother tongue is Turkish. Because the reader felt an affinity with the novel in terms of these elements, so a strong spiritual bond has been established. As a result, The End of the Streams is an important literary work for our study because it is a comprehensive and informative literary work with its literary quality, background history, intercultural interaction and literary language consisting of common words.