S.D. Goitein'in 'A Mediterranean Society' adlı eserine göre sosyal ve ekonomik yapı
Social and economic structure according to S. D. Goitein's 'A Mediterranean Society'
  1. Tez No: 294678
  2. Yazar: PINAR KALE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Goitein 4 Nisan 1900 yılında Almanya'da doğmuştur. Çocukluğunda Yahudi eğitimi alan Goitein 1914-23 yılları arasında Frankfurt ve Berlin Üniversitelerinde eğitim almıştır.Goitein, kendisini her alanda geliştirmeye çalışan çok yönlü bir âlim olmuştur. Akademisyenlik kimliğinin yanında her zaman bir eğitmen olarak kalan Goitein, öğrencilerini en iyi şekilde yetiştirmeye çalışmıştır.Goitein'in tarih anlayışı, tek bir yaklaşım tarzı ile sınırlı olmamıştır. O, eserlerini yöntemsel bir titizlikle Arapça ve İngilizce olarak yazmıştır.Goitein'in İlmi çalışmaları geniş bir alanı kapsamıştır. Özellikle Yemen Yahudileri, Yahudiler ve Araplar arasındaki ilişkiler ve Geniza belgeleri üzerine yaptığı çalışmalarla tanınmıştır.Geniza belgeleri üzerine yaptığı en kapsamlı araştırması A Mediterranean Society adlı eseridir. Beş ciltten oluşan bu eserin I. Cildi Ekonomik Faaliyetler, II. Cildi Toplum Hayatı, III. Cildi Aile Hayatı, IV. Cildi Günlük Hayat, V. Cildi ise Bireysel Faaliyetler ile ilgilidir.Bu eserinde Goitein, Ortaçağ Akdeniz dünyasının sosyal ve ekonomik yönünü, Geniza belgelerinde yer alan mektup, iş kontratları ve evlilik sözleşmeleri doğrultusunda dönemin insanının ev yapısından, mobilyalarına, ürettiği ürünlerden, devlet ile olan ilişkilerine kadar detaylı bir şekilde ele almıştır. Böylelikle Ortaçağ Akdeniz tarihine yeni bir bakış açısı getirmiştir.Bu eserde Ortaçağ Akdeniz insanının yaşadığı evlerin bir bütünlük içerisinde olduğunu ve kullanılan ev eşyalarında konfor ve rahatlığın tercih edildiğini görmekteyiz. Diğer taraftan bu dönemde tam bir şehir toplumu olan Akdeniz toplumunda mesleki örgütlenmelerin bulunmakta ve kadınlar da aktif bir şekilde üretimde yer almaktadır.Goitein, Ortaçağda İslam ve Yahudi dünyasının mevcut kaynaklarında eksik olan ekonomik boyutlarını Geniza belgelerinin ışığında aydınlatmıştır. Akdeniz toplumu üzerine yaptığı kapsamlı araştırmasının son cildini tamamladıktan sonra 1985 yılında vefat etmiştir
Özet (Çeviri)
Goitein was born in Germany on the 4th of April, 1990. Goiteni, who had taken Jewish education, took education at Frankfurt and Berlin Universities between 1914-1923.Goitein had always been a versalite omniscient that tried to improve himself in all fields. He always remained as an instructor besides his academician identity and tried to train his students in the best way.Goitein?s understanding of history was not limited with a single approach. He wrote his works in English and Arabic with a methodical fastidiousness.Goitein?s scientific Works had a great scope. He was well known with his Works about the relations between especially between to Yemen Jewish, Jewish an Arabian, and about Geniza document was the work called ?A Mediterranean Society.? The first volume of the work was about Economical Activities, the second was about Community life, the third was about Family Life, the forth was about Daily Life and the fifth was about Individual ActivitiesIn this work, Goitein deals in detail with the social and economic aspect of the Medieval Mediterranean world on the basis of letters, job contracts and marriage contracts found in the Geniza documents in terms of people?s housing style, furniture, products and relationships with the state. Thus, he brought a new perspective to the history of Medieval Mediterranean.In this book, the houses where Medieval Mediterranean people lived constituted wholeness and comfort and convenience were primary concern in the household goods that were used. On the other hand, there were professional organizations in the Mediterranean society in this period, which was an entirely urban society, and women participated actively in the production.Goitein shed light on the economic dimension, which was missing in the sources of Medieval Islamic and Jewish world thanks to the Geniza documents. He passed away in 1985 after he completed the final volume of his comprehensive research on the Mediterranean society.