Investigation of gasdermin d's role in cancer treatment and SARS-CoV-2 infection
Gasdermin D proteininin kanser tedavileri ve SARS-CoV-2 enfeksiyonundaki rolünün belirlenmesi
  1. Tez No: 786624
  2. Yazar: GHITA JEKKI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Mikrobiyoloji, Bioengineering, Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Piroptoz, Gasdermin D tarafından tetiklenen enflamatuar bir hücre ölümüdür. Gasdermin D proteinin aktiflenmesi, hücre zarında porlar oluşturmasına ve laktat dehidrojenaz (LDH) gibi hücre içi moleküllerinin dışarı çıkmasına yol açmaktadır. Gasdermin D, SARS-CoV-2 dahil, birçok virüs tarafından düzenlenmektedir. Ağır COVID-19 hastalarının kanında yüksek miktarda LDH tespit edilmesi Gasdermin D'nin COVID-19 patogenezinde rolü olabileceğini düşündürmektedir. Hücre ölümü kanser hücreleri gibi anormal hücrelerin de ortadan kaldırılması için önemlidir. Kanser tedavisinde en çok kullanılan ilaçlardan biri olan etopozid apoptozu tetiklemektedir. Fakat kanser hücrelerin apoptoza karşı direnç geliştirmesi bu ilacın kullanımını etkisiz kılmakta ve yeni stratejilerin geliştirilmesini zorunlu kılmaktadır. Yeni yayınlar, apoptoz yerine piroptozun tetiklemenin direncin kırılmasını sağlayacağı önerilmiştir. Bugüne kadar, etopozidin piroptozu tetikleyip tetiklemediği hakkında yayın bulunmamaktadır. Bu yüksek lisans tezinde amacımız, Gasdermin D'nin (1) kanser ilaçlarına cevap ve (2) SARS-CoV-2 enfeksiyonuna olmak üzere iki önemli fizyolojik olguda görevini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda, etopozid muamelesinin THP-1 hücrelerinde piroptozu tetiklemediğini belirledik ve Gasdermin D genin memeli vektörüne klonlanmayı amaçladık. Bu tezden elde edilen sonuçlar Gasdermin D proteinin az çalışılmış olan bu iki yolaktaki rolünün anlaşılmasına katkı sağlayacak ve viral enfeksiyon ve/veya kanser tedavilerinde hedeflenmesinin önünü açacaktır.
Özet (Çeviri)
Pyroptosis is an inflammatory cell death mediated by Gasdermin D. Activation of Gasdermin D leads to the formation of pores at the plasma membrane and results in the release of several cellular components including the lactate dehydrogenase (or LDH). Gasdermin D is modulated by several viruses including SARS-CoV-2. Hospitalized patients with severe COVID-19 present high levels of LDH suggesting the possible involvement of Gasdermin D in COVID-19 pathogenesis. Cell death is also important for the clearance of aberrant cells such as cancer cells from the organism. Etoposide, one of the most widely used cancer chemotherapy drugs, triggers apoptosis. However, the resistance to apoptosis of many cancer cells forced the development of new strategies. Recent limited publications suggest that induction of pyroptosis may overcome apoptosis resistance of cancer cells. Up to now, no research has been done to study whether etoposide treatment induces pyroptosis. In this thesis, we aimed to investigate the involvement of Gasdermin D in two important processes: (1) in response to therapeutic drug targeting cancer and (2) in SARS-CoV-2 infection. For this purpose, we determined whether conventional cancer drugs such as etoposide induce a pyroptotic cell death in THP-1 cells and aimed to clone Gasdermin D into a mammalian expression vector. Altogether, the results obtained in this thesis will contribute to the understanding of Gasdermin D's role in these less studied physiological processes and may lead to therapies targeting this pathway in both cancer and viral infections.