Konya ili merkezinde bulunan rehabilitasyon merkezlerinde uygulanan el sanatları faaliyetlerinin tespiti ve bu faaliyetlerin özel eğitime katkısı
Applied to rehabilitation centers in the province of Konya, crafts, activities and these activities determine the contribution of special education
  1. Tez No: 294679
  2. Yazar: NURŞEN ÜNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Eğitim ve Öğretim, Crafts, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: El Dokumaları ve Örgüleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Araştırmanın konusu, Anadoluda geleneksel olarak sürdürülen, uygulayanlar tarafından günümüze kadar üretilen el sanatlarının Konya ili merkezinde bulunan rehabilitasyon merkezlerinde eğitim amaçlı olarak kullanılması sürecidir. Uygulanan el sanatları faaliyetleri tespit edilmiş ve bu eğitim kurumlarında el sanatları faaliyetlerinin özel eğitim öğrencilerinin sosyal beceri ve fiziksel gelişimleri üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir.Sonuç olarak okullardan alınan veriler değerlendirildiğinde, iş eğitimi uygulanan merkez veya okulların eğitimlerini daha iyi düzeye çıkarmak, öğrencilerin fiziksel gelişimlerine katkı sağlamak, zamanı ve malzemeyi iyi kullanarak doğru hedefler belirlemeleri için el sanatları öğretmenlerinin özel eğitime yönlendirilmesi, Milli Eğitim Bakanlığı'nın da bu konuda gerekli desteği sağlaması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Subject of research, traditionally carried out in Anatolia, to the present day by practitioners of handicrafts produced in the province of Konya, for use as a process of rehabilitation centers for training purposes. Applied to educational institutions that have been identified and crafts activities, crafts, activities, special education students on the effects of social skills and physical development were evaluated.As a result, evaluation of data received from schools, job training center or schools applied to better maximize their education, to contribute to students'physical development, aims to identify the right time and using the best ingredients to craft special education teachers' guidance, the Ministry of Education also necessary in this regard required to provide support.