Hanefî Fakîhi eş-Şürünbülâlî'nin (994-1069/1586-1659) ?Hüsâmü'l-Hükkâmi'l-Muhıkkîn li-saddi'l-Buğâti'l-Mu 'tedîn 'An Evkâfi'l-Müslimîn'' adlı risâlesinin tahkiki
Hanefî Fakîhi eş-Şürünbülâlî (994-1069/1586-1659) ?Hüsâmü?l-Hükkâmi?l-Muhıkkîn li-saddi?l-Buğâti?l-Mu 'tedîn 'An Evkâfi?l-Müslimîn?? verification of his treatise
- Tez No: 294682
- Danışmanlar: PROF. DR. SAFFET KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Tahkikini yaptığımız Hüsâmü'l-Hükkâmi'l-Muhıkkîn li-saddi'l-Buğâti'l-Mu`tedîn `An Evkâfi'l-Müslimîn adlı risâle, Ebü'l-İhlâs Hasan b. `Ammar b. Ali el-Vefâî el-Mısrî eş-Şürünbülâlî tarafından 1050/1640 yılında yazılmıştır. Şürünbülâlî 994/1586 yılında Mısır'ın Menûfiye bölgesinde dünyaya geldi. Şürünbülâlî, henüz küçük yaşta iken babası tarafından götürüldüğü Kahire'ye Camiu'l Ezher'de ilk eğitimini almıştır. Muhammed el-Hamevi, Abdurrehman el-Mesîrî gibi âlimlerinden ders almıştır. Fıkıh ilmini, Abdullah en-Nahrîrî, Muhammed el-Muhibbi ve Nûreddîn Ali b. Gânim el-Makdîsî'den öğrenmiştir. İlim tahsili bittikten sonra Camiu'l Ezher'de ders vermeye başladı. Gerek verdiği dersler, yetiştirdiği öğrenciler ve eserleriyle gerekse örnek şahsiyetiyle müteahhirîn Hanefî ulemasının en gözde âlimlerinden biri oldu. Şürünbülâlî 21 Ramazan 1069/12 Haziran 1659 tarihinde Kahire'de vefat etti.Şürünbülâlî'nin kaleme aldığı bu risâlesi, vakıf bir malın satışının fasit mi batıl mı olduğu hakkındadır. Mısır'da müftülük yapan 10. asır âlimlerinden Nureddîn et-Trablusi (ö. 942/1535) ve Ahmed b. Yunus eş-Şelebi (ö. 947/1540) vakıf bir malın satılmasının batıl değil de fasit olduğuna hüküm vermişler. Şürünbülâlî ise onların verdikleri fetvalarını, Hanefî mezhebine göre açık, sahih ve güçlü kaynaklardan hareketle reddetmeye çalışıp vakıf bir malın satışının batıl olduğunu açıklamıştır. Müellif bu açıklamasıyla vakıflar konusunda hüküm verecek hâkimlere, hükümlerinde tutarlı ve isabetli olabilmeleri için yol göstermeyi amaçlamıştır. Şüphesiz bunu amaçlamakla Müslümanların vakıflarına değişik yollar ve yanlış tevillerle el uzatılmasının ve vakıf kurumunun işlevinin kaybolmasının önüne geçmek istemiştir.
Özet (Çeviri)
Our verification ``Hüsâmü?l-Hükkâmi?l-Muhıkkîn li-saddi?l-Buğâti?l-Mu`tedîn `An Evkâfi?l-Müslimîn?? is written by Ebü?l-İhlâs Hasan b. `Ammar b. Ali el-Vefâî el-Mısrî eş-Şürünbülâlî in 1050/1640. He was born in 1586 in Menufiye region of Egypt. Shurunbulaly, while not yet at a young age by his father and taken to Cairo was first education in Azhar University. Shurunbulaly, who takes lessons from the competent scholars like Muhammed el-Hamevi, Abdurrehman el-Mesîrî and he learned the science of jurisprudence (figh) from Abdullah en-Nahrîrî, Muhammed el-Muhibbi and Nûreddîn Ali b. Gânim el-Makdîsî. after the end of the collection he began teaching in Azhar University. Both the courses, trained students and scholars of the works and was one of the most popular web personality müteahhirîn Hanafi scholars. Shurunbulaly died in Cairo on 21 Ramadan 1069 / 12 June 1659.Shurunbulaly penned this treatise, is the sale of a property that is about the vicious superstitious foundation. Egypt mufti who 10. century scholars Nureddin et-Trablusi (942/1535) and Ahmad b. Yunus eş-selebi (947/1540), the sale of a property trust that the judge had given false and not vicious. Shurunbulaly, According to the Hanafi sect, open, genuine and strong movement to refuse to work sources announced the sale of a property trust is superstitious. The author of this description of the judges will rule on the foundations, the provision aims to show the way to become a consistent and accurate. Of course this meant the extension of Muslims and private foundations used in different ways and wrong tevillerle agency wanted to avoid the loss of function