Bir ehliyet arızası olarak İslam Hukukunda sefeh
Profligacy as a defect of legal capacity in Islamic Law
- Tez No: 294685
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bütün insanlar hukuken korunan ve sahibine bu korunmadan yararlanma yetkisi tanıyan hak sahibi birer şahsiyettirler. Ancak herkes hak sahibi olmakla tasarrufta bulunma yetkisine sahip olamaz. İslam Hukukçularına göre kişi sefîh olmadığı, rüşdüne erdiği andan itibaren tüm tasarruflarında serbest hale gelir.Şer'i bir ehliyet arızası olarak sefeh; malı akıl ve iz'anın onaylamayacağı biçimde telef etmektir. Kısaca sefeh, görüş ve düşüncede hevâ ve hevese uymak, akıl ile değil zevk ile hareket etmektir.Çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde sefehle ilgili kavramsal çerçeve, ikinci bölümde ise sefehin hukuki boyutları ele alınmıştır. Birinci bölümde sefehle ilgili kavramsal çerçevenin belirlenmesi şu şekilde yapılmıştır:Ehliyet teriminin tanımı, ehliyetle ilgili bazı terimler, ehliyet çeşitleri, insan hayatının gelişim aşamaları ve ehliyetlere etkisi ve ehliyet arızaları klasik yaklaşımdan farklı bir bakış açısıyla işlenmiş, sefeh teriminin sözlük ve terim anlamları anlatılmış ardından sefeh kelimesinin Kur'an ve hadislerdeki kullanımı üzerinde durulmuş ve sefehle bağlantılı terimler detaylandırılmıştır. İkinci bölümde sefehin tesbiti ve hukuki sonuçları, sefehin dini-hukuki sonuçları ve günümüz Türk Hukuku açısından sefeh ele alınmış ve en sonunda bir sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
All human beings are legally protected persons who have legal rights and duities. But not everyone has the capacity to act by just having the capacity to acquire rights. According to scholars of Islamic law, a person who is not a profligate (safih), the time he reaches age of maturity he becomes free in his acts.Profligacy (safah) is a legal capacity defect and it is defined as ?to act contrary to the principles of reason and religion, to comply with lust, desire and pleasure instead of reason.?This study consists of two parts. In the first part of the dissertation the conceptual framework of profligacy are discussed; in the second part the legal aspects of profligacy are discussed. In the first part, the conceptual framework of profligacy is determined as follows: the definition of the term `legal capacity? (ahliyya), some terms related to ahliyya, types of ahliyya, developmental stages of human life and legal capacity defects. The dictionary and legal meanings of the term safah is explained and focused on the use of the word in the Quran and Hadith and related terms to safah are also explained.In the second part, the determination of the state of safah and the religious-legal consequences of safah is discussed comparatively with Turkish law to reach a conclusion in the end.