Rainer Maria Rilke'nin 'Malte Laurids Brigge'nin Notları' adlı eserinde ruhbiyografisi
The psychobiography in Rainer Maria Rilke's Novel ?The Notebooks of Malte Laurids Brigge?
  1. Tez No: 294724
  2. Yazar: CUMALİ YEŞİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ÖZBEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu çalışmada Sigmund Freud' un ortaya koyduğu fikirler ışığında Rainer MariaRilke' nin ?Malte Laurids Brigge'nin Notları? adlı eserin ruhbiyografisi irdelenmiştir.Bu çalışmada Rilke'nin eserinin bilinçaltına inilip karanlıkta kalan yönleriyazarın biyografik özellikleri göz önünde tutularak aydınlatılmaya çalışılmıştır. Buçalışma, Giriş, 3 Ana Bölüm ve Sonuç' tan oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümündeeserin oluşum aşamaları ve yazar Rainer Maria Rilke hakkında bilgiler verilmiştir.İkinci bölümde eserin özeti sunulmuştur. Üçüncü bölüm ise daha önce giriş kısmındakuramsal boyutu verilmiş olan psikanalitik yöntemin ?Malte Laurids Brigge'ninNotları? adlı eserdeki kılgısal boyutunu içermektedir.Rainer Maria Rilke'nin aşkla, ölümle ilgili düşünceleri ile birlikte kökenselfantezileri, nefreti, korku ve kaygılarının izi sürülmüş ve buradan elde edilen bilgilerinışığında ?Malte Laurids Brigge'nin Notları? adlı eserin görünmeyen yönleri, bilinçaltıaydınlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study,the psychobiography of the work called ?Notes of Malte LauridsBrigge? by Rainer Maria Rilke has been searched in the light of ideas that SigmundFreud brought out.In this study,the aspects of Rilke?s novel that remain in dark havebeen tried to be enlightened by taking into consideration the biographic characteristicsof the author.This study consists of introduction, 3 main parts and conclusion. In the first partof study,informatoin about the formation steps of the work and the author Rainer MariaRilke have been given.In the second part the summary of the work has beenpresented.The third part consists of practical way in the work called ?The Notebooks ofMalte Laurids Brigge? of psychoanalytical method of wich theoritical way was given inthe introduction part before.Rainer Maria Rilke?s thoughts together with original fantasies about love,death,antipathy,fear and anxiety have been scented out and in the light of informationreached from these the subconscious and mysterious aspects of the work called ?TheNotebooks of Malte Laurids Brigge? have been tried to be enlightened.