Howard Brenton'ın tiyatro eserlerinde şiddet ve boyutları
Violence and its reflections in Howard Brenton's works
- Tez No: 294729
 - Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YEREBAKAN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 416
Özet
Çağımızın önde gelen İngiliz oyun yazarlarından biri olan Howard Brenton, yazmış olduğu otuzdan fazla oyunda şiddet olgusuna oldukça büyük bir önem vermiştir. Bu çalışmada Brenton'ın eserlerinde karşımıza çıkan şiddet olgusunu çeşitli yönleri ile inceledik.Özellikle bireysel şiddet olgusunun öne çıktığı eserlerde sosyal dinamikler ve ortaya çıkan bireysel şiddet olayları arasında yakın bir ilişki olduğu sonucu ortaya çıkmaktadır. Ancak, bireysel şiddet olayları hem bireyler hem de toplum için tehlikeli sonuçlar ortaya çıkarsa da bu eylemler genellikle önceden öngörülebilen ve önlenebilecek eylemler iken, özellikle değişik toplumsal gruplar arasında meydana gelen kolektif, toplumsal şiddet olayları, bireysel şiddet eylemlerinden çok daha tehlikelidir. Brenton da özellikle The Churchill Play, Brassneck, Weapons of Happiness ve Bloody Poetry adlı eserlerinde bu konuyu ele almaktadır. Bu eserlerde devlet tarafından toplumun değişik tabakalarına ve gruplarına karşı uygulanan baskı ve şiddet olayları ve toplumsal sorunların önemli bir sebebi olan ekonomik eşitsizlik ele alınmaktadır. Brenton bu eserler ile birlikte şiddetin kitleleri kontrol altında tutmak için nasıl bir araç olarak kullanıldığını ortaya koymaktadır.Küresel şiddet, çalışmamızda Brenton'ın eserlerinde ele aldığımız son şiddet türüdür. Bu şiddet türü Romans in Britain, Paul, Moscow Gold ve Collateral Damage adlı eserlerde ele alınmıştır. Emperyalist güçlerinin yayılmacı politikalarının ortaya çıkardığı savaşlar, ülkeler ve dinler ya da dinsel gruplar arasında meydana gelen mücadeleler ve terör eylemleri küresel şiddetin boyutları olarak karşımıza çıkmakta ve Brenton küresel şiddetin kaynağı olarak küresel çıkar çatışmalarını ve bunun sonucunda ortaya çıkan eşitsizliği öne çıkarmaktadır. Brenton'a göre, toplumsal gruplar ve ülkeler arsındaki eşitsizlikler devam ettiği sürece küresel şiddet eylemlerini ortadan kaldırma ya da en azından asgariye indirmek mümkün olmayacaktır.
Özet (Çeviri)
Howard Brenton who is one of the leading socialist playwrights of contemporary British Literature has written more than thirty plays most of which are concerned with the question of violence. This analysis is about the concept of individual, social and international dimensions of violence as reflected in Howard Brenton?s dramatic works.The works under discussion which are primarily related to the impact of violence on individual demonstrate that there is a close connection between the acts of violence and social dynamics. Though individual acts of violence have a great impact on both the members of the society and the structure of the society as a whole, they are transitory and can be predicted and somewhat eliminated. But collective violence which occurs especially between the different groups in the society has much more lasting impact than the individual violence. Brenton focuses on this type of violence especially in The Churchill Play, Brassneck, Weapons of Happiness and Bloody Poetry. In these plays he deals with the exercise of state powers on its own society, negative consequences of social and economic inequalities. In these plays Brenton shows us that violence is the ultimate means maintaining power and keeping whole citizens under control.Global violence, on the other hand, is the last type of violence which is comprehensively studied referring to his prominent works namely, Romans in Britain, Paul, Moscow Gold and Collateral Damage, where imperial acts of colonization, wars between countries and religious conflicts between different groups and sects are represented as the main sources of this type of violence. The study concludes that the inequalities of all kinds are the major source of individual, social and international violence and he suggests that unless the inequalities in the society are eradicated, it is not possible to eliminate violence among people and social groups.