The early modern imagination: The historical drama of Bond, Churchill, Brenton and McLean
Erken modern dönemi hayal etmek: Bond, Churchill, Brenton ve Mclean'in tarihi oyunları
- Tez No: 555708
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ETHAN GUAGLİARDO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma erken modern Britanyasında geçen tarihi oyunlara odaklanarak tarihi oyun türünün öteki figürüne vurgu yaparak ulusal benliğin hayali yapısını nasıl yansıttığını inceler. Edward Bond'un Bingo (1973), Caryl Churchill'in Light Shining in Buckinghamshire (1976), Howard Brenton'ın Anne Boleyn (2010) ve Linda McLean'in Glory on Earth (2017) başlıklı oyunları erken modern Britanyasının belli başlı çelişkilerini sahneye koyar. Oyunların yazıldığı aradan geçen kırk yıllık zaman diliminde eserlerin vurguladığı ana konular değişse de öteki için konuşacak bir alan yaratma endişesi devam etmektedir. Tarihi doğruların yoruma açık olduğu düşüncesi oyun yazarlarının alternatif geçmişler yaratmasını mümkün kılmıştır ve böylece oyun yazarları ulusal benliğin de bir yaratım olduğunu savunmaya fırsat bulmuşlardır. Türün gerçeklik meselesiyle problemli ilişkisi okuyucunun / izleyicinin geçmişle bağlarını güçlendirme riski taşısa da tür ötekileştirme ve zıtlıklara dayalı tarih yazımı ve ulusal benlik konularında eleştirel bir bakış açısı sunma çabasına devam etmektedir. Tezin sonunda, tarihi drama türünün gelişmeye devam etmesi ve zıtlıklardan bağımsız bir ulus imgesini sahneye koyma amacından dolayı popüler bir tür olmaya devam edeceği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis, with particular focus on British historical drama set in early modern Britain, explores how the genre, through its emphasis on the Other, reflects the fictional nature of national identity. The selected plays, namely, Edward Bond's Bingo (1973), Caryl Churchill's Light Shining in Buckinghamshire (1976), Howard Brenton's Anne Boleyn (2010) and Linda McLean's Glory on Earth (2017) re-enact the prominent conflicts of early modern Britain. Although over forty years the main emphasis of the plays changes, the concern for reclaiming a voice for the Other remains. The idea that historical facts are open to interpretation makes it possible for the playwrights to create alternative pasts and this in return enables the playwrights to refer to national identity as a fictive construct. Though the genre's problematic relationship with the issue of truth can find its voice in the danger of reconnecting the reader / audience with the past, the genre maintains the attempt to provide a critical point of view concerning the issues of historiography and nation that are based on othering and binary oppositions. At the end, it is concluded that historical drama is to remain a popular genre that always evolves and seeks to present a nation free from power relations.