The concept of ideology in Howard Brenton and Tariq Ali's play Iranian Nights
Howard Brenton ve Tariq Ali'nin Iranian Nights oyununda ideoloji kavramı
  1. Tez No: 876587
  2. Yazar: ANIL BAYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT BAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çok çeşitli disiplinler arası çalışmalarda kendini gösteren ideoloji kavramı ve eleştirisi, son yıllarda akademik ilginin odak noktası haline gelmiştir. İngiliz edebiyatı, özellikle ideolojinin önemli bir kavram olarak ivme kazanmaya başladığı 19. yüzyıldan itibaren ideolojik temellerin şekillendirdiği eserlere sürekli olarak yer vermiştir. Selman Rüşdi'nin 1988 senesinde Şeytan Ayetleri'ni yayımlamasının ardından, romanda İslam'a karşı yapıldığı algılanan şirk, dünya çapındaki Müslüman topluluklarda yaygın tartışmalara ve protestolara yol açmıştır. İran halkının mutlak desteğini almasına ve 1979'da Şah rejimini devirmesine rağmen İran'ın yeni lideri Humeyni, İran-Irak savaşının ardından siyasi gücünün azaldığını fark etmiştir. Romana başta göz yuman Humeyni, gücünü yeniden kazanma çabasıyla 1989'da Şeytan Ayetleri'ne karşı bir fetva vererek Rüşdi'nin ve romanın yayımlanmasında emeği geçenlerin idam edilmesi çağrısında bulunmuş ve farklı coğrafyalardaki Müslümanları ortak bir dava altında birleştirmiştir. Ancak bu hamle aynı zamanda bazı eleştirmenlerin ifade özgürlüğünün gerçekten var olup olmadığını sorgulamasıyla birlikte eleştirileri de beraberinde getirmiştir. Siyasi ve edebi açıdan faal olan ve ideolojik temelli oyunları ve Marksist siyasi geçmişleriyle İngiliz tiyatrosuna onlarca yıldır katkıda bulunan Howard Brenton ve Tariq Ali, 1989'da Rüşdi meselesine karşı bir tavır sergilemek için ivedilikle Iranian Nights'ı ortaklaşa kaleme almışlardır. Iranian Nights oyunu, yazılışının ardındaki içsel ideolojik etken dolayısıyla Rüşdi meselesinin unsurlarını alegorik olarak hicveden ve ifade özgürlüğü adına altta yatan ideolojiyi eleştiren çeşitli çerçeve hikayeleri kullanmaktadır. Bu tez, Iranian Nights oyununu ideoloji kavramını ve eleştirisini vurgulayan Marksist teoriler üzerinden bir örnek olay incelemesi olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Iranian Nights, hassas içeriği ve kısalığı nedeniyle uzun bir süredir akademisyenler tarafından göz ardı edilmiş ve yalnızca birkaç kısa eleştirel makalede irdelenmiştir. Literatürdeki bu eksikliği gidermek amacıyla bu tez üç bölüm halinde düzenlenmiştir. Birinci bölümde ideolojinin tarihi ve eleştirisi Marksist bakış açısıyla sunulmuştur. İkinci bölümde oyunun tarihsel ve edebi bağlamına genel bir bakış sağlanmıştır. Üçüncü bölümde ise oyun, tarihsel bağlamı ve teorik çerçevesi kullanılarak incelenmiştir. Bu çalışmanın sonucunda ideoloji kavramı, eleştirisi ve ilgili terminolojisi Marksist açıdan kapsamlı bir şekilde incelenmiş, Iranian Nights'ın ve oyun yazarlarının tarihsel arka planı yeniden ele alınmıştır. Sonuç olarak bu tez, bu bileşenlerin sentezi aracılığıyla oyunun teorik ve eleştirel bir incelemesini sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the concept of ideology and its critique has become a focal subject of academic interest, manifesting across a wide range of interdisciplinary studies. English literature has consistently showcased works shaped significantly by ideological foundations, especially since the 19th century, when ideology began gaining momentum as a significant concept. After Salman Rushdie published The Satanic Verses in 1988, its perceived blasphemy against Islam sparked widespread controversies and protests within Muslim communities worldwide. Despite having gained absolute support from the Iranian people and overthrowing the Shah's regime in 1979, the new leader of Iran, Khomeini, saw his political power wane following the Iran-Iraq war. Initially ignoring the novel, Khomeini, in an effort to regain his power, issued a fatwa in 1989 against The Satanic Verses, calling for the execution of Rushdie and those involved in the novel's publication, thereby uniting Muslims across different geographies under a common cause. However, this move also attracted criticism, with some critics questioning whether freedom of speech truly existed. Politically and literarily active in 1989, Howard Brenton and Tariq Ali, both of whom had contributed to English theatre for decades with their ideologically charged plays and Marxist political backgrounds, collaboratively wrote Iranian Nights in a hurried effort to take a stand against the Rushdie crisis. Due to the inherent ideological motivation behind its creation, the play Iranian Nights employs several frame stories that allegorically satirize the elements of the Rushdie affair, critiquing the underlying ideology in the name of free speech. This thesis aims to investigate Iranian Nights as a case study through Marxist theories that emphasize the concept of ideology and its critique. Due to its sensitive content and brevity, Iranian Nights has long been overlooked by scholars and has only been examined in a few brief critical articles. To address this gap in the literature, this thesis is structured into three chapters. The first chapter presents the background of ideology and its critique through Marxist perspectives. The second chapter provides an overview of the historical and literary context of the play. The third chapter analyses the play using its background and theoretical framework. As a result of this study, the concept of ideology, along with its critique and relevant terminology from a Marxist perspective, has thoroughly been examined, and the historical background of Iranian Nights and its playwrights has been revisited. In conclusion, through the synthesis of these components, this thesis has provided a theoretical and critical examination of the play.