Klasik Türk edebiyatında kaynaklar (11. yüzyıl ? 15. yüzyıl)
Classical Turkish literature resources
- Tez No: 294736
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN AKKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
?Klasik Türk Edebiyatının Kaynakları? adlı bu yüksek lisans tezinde, 11. yüzyıldan 15. yüzyılın sonuna kadar eser veren şairlerin ve yazarların isimleri alfabetik sıraya göre düzenlenmiştir. Bu yüzyılların edebi görünüşü hakkında kısa bilgiler verilmiştir. Ayrıca bu yüzyıllardaki yazarların ve şairlerin eserleri hakkında da kısa bilgiler verilmiştir.Bu dönemlerin eserleri hakkında hazırlanan tezler ve yayımlanan kitapların bibliyografik bilgilerine yer verilmiştir. Çeşitli kitapların ve ansiklopedilerin bibliyografyalarının; kütüphane kataloglarının ve internet sitelerinin de taranması sonucu ele geçirilen kitap bilgileri, alfabetik sıraya göre düzenlenmiştir.Kitap bilgilerinde; yazar, eser, hazırlayan/hazırlayanlar, çeviren/çevirenler, yayınevi adı, yayın yeri, yayın tarihi ve sayfa sayısına göre düzenlenmiştir.Tez bilgilerinde; yazar, eser, tez türü, danışman adı-soyadı, üniversitesi, fakülte/enstitüsü, şehri, tarihi, sayfa sayısına göre düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The names of the poets and authors who have written their works from the 11th century up to the end of the 15th century have been ordered alphabetically in this thesis entitled ?Classical Turkish Literature Resources?. A quick view at the literary background of these centuries as well as brief information on the works of the poets and authors in these periods has been provided.The bibliographic information of the theses and published books on the works written in these periods is included in this study. The book descriptions obtained from the scanning of various books, encyclopaedias, library inventories, and web sites are arranged alphabetically.The book descriptions follow this order: author, name of publication, editor(s), translator(s), name of publisher, date of publication, and number of pages. The theses information is as follows: author, name of publication, type of thesis, supervisor, name of university, faculty/institute, Place of publication, date of publication, and number of pages.